Mos e hidhni hirin – ja për çfarë mund të përdoret në shtëpi

Gjashtë truke të dobishme

Meqenëse hiri i drurit të zjarrit thahet, mund ta përdorni për pastrim të yndyrave nga sipërfaqet e dritareve siç janë çimentoja dhe asfalti.

Spërkatini hi në njollë dhe lëreni disa minuta dhe pastaj vetëm fshijeni, transmeton Telegrafi.

1. Si pleh

Ngroheni me dru zjarri, mund të kurseni edhe në pleh. Meqenëse hiri bëhet nga djegia e bimëve, ai përmban 13 elemente themelore për rritjen e tyre. Për shembull, për shkak të mungesës së kaliumit, perimet janë të ndjeshme ndaj thatësisë, ngricave, sëmundjeve dhe dëmtuesve, ndërsa hiri i druve të zjarrit është një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, kalciumit dhe mikroelementeve. Pra, përdoreni në kopsht dhe spërkateni në dhé para se diçka të mbillni.

2. Pastron metalin dhe xhamin

Hiri është pak abraziv dhe ideal për lustrimin e metalit dhe xhamit. Përzieni një filxhan hiri dhe pak ujë në një pastë. Vishni doreza dhe shpërndajeni mbi, për shembull, xhamin në sobën e oxhakut. Lëreni të qëndrojë për disa minuta dhe më pas shpëlajeni.

3. Thith vajin në garazh dhe rrugë

Për shkak se hiri i drurit po thahet, mund ta përdorni për të pastruar yndyrat nga sipërfaqet poroze si çimentoja dhe asfalti. Spërkateni hirin në njollë dhe lëreni për disa minuta, më pas thjesht fshijeni.

4. I largon milingonat

Milingonat nuk e pëlqejnë hirin e drurit dhe nuk është mjaft toksik për t’i vrarë ato. Nëse keni një grumbull milingonash në oborr, spërkateni me një grumbull hiri druri. Milingonat do të evakuohen dhe do të zhvendosen në një vend tjetër.

5. Lustrim argjendi

Lagni lehtë leckën me të cilën do t’i lustroni enët e argjendit me ujë, por që të jenë vetëm pak të lagura dhe më pas zhyteni në pak hi druri. Fërkojeni argjendin me një leckë dhe ai do të shkëlqejë si i ri në pak kohë. Për më tepër, do të heqë të gjitha njollat nga argjendi ose bizhuteritë e vjetra.

6. Pastron plagët

Hiri i drurit është një antiseptik i mirë dhe nëse përhapet mbi plagë, mund ta dezinfektojë atë. Ka edhe studime që tregojnë se mund të përshpejtojë kohën e shërimit të indeve. Është padyshim e dobishme ta keni në çantën tuaj të ndihmës së parë. /Telegrafi/

SHARE