Bëni një version më të lirë të detergjentit të lëngshëm për rroba shumëngjyrëshe me tre përbërës të disponueshëm

Detergjentin e lëngshëm për larjen e rrobave shumëngjyrëshe mund ta zëvendësoni me një variant më ekonomik, të cilin do ta përgatitni në shtëpi për 10 minuta. Gjithçka që ju nevojitet është ujë, sodë buke dhe sapun për larjen e duarve.

Gjëja e parë që do të bëni është të hidhni 1.5 litër ujë në një tenxhere dhe ta zieni. Gjatë kësaj kohe, fërkoni 50 gramë sapun për larjen e duarve. E shtojmë kur uji të vlojë dhe e përziejmë derisa të shkrihet plotësisht.

Kur sapuni të shkrihet, lëreni masën të ftohet pak dhe më pas shtoni dy lugë sodë buke. Përziejini sërish derisa përbërësit të bashkohen.

Pasi të keni përfunduar këtë hap, transferojeni përzierjen në enën në të cilën do ta ruani detergjentin. Mos u shqetësoni nëse përzierja nuk është e trashë, pasi duhen disa orë për të arritur konsistencën e xhelit të rrobave me ngjyrë standarde.

Kur dëshironi ta përdorni, hiqeni me një lugë detergjenti. Rekomandohet të mos e mbushni shumë kazanin e rrobalarëses në mënyrë që ato të lahen sa më mirë. Kjo sasi duhet të jetë e mjaftueshme për rreth 25 larje. /Telegrafi/

SHARE