GJUKANOVIQ: DO TË NËNSHKRUAJ LIGJET E RIVOTUARA, JO TËRHEQJEN E AMBASADOREVE

Podgorica, 08.12.2020. - Crnogorski predsednik Milo Djukanovic izjavio je da sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vucicem nema komunikaciju niti poslovni odnos i odbacio ocene da ga je Evropska unija (EU) "pustila niz vodu". U intervjuu agenciji Beta Djukanovic je rekao da mu se srpski predsednik Aleksandar Vucic nije javio niti trazio sastanak sa njim kada je bio na sahrani mitropolita Amfilohija u Podgorici i dodao da na Vucicevu posetu Crnoj Gori gleda kao na privatnu. Uz intervju Bete. (BETAPHOTO/STR/MO)

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka njoftuar se do të nënshkruajë një sërë ligjesh të miratuara nga Parlamenti përsëri të mërkurën, dhe ka theksuar se është i detyruar ta bëjë këtë me kushtetutë. Në një intervistë me agjencinë MINA, Gjukanoviq tha se ai nuk do të nënshkruante propozimet për tërheqjen e shtatë ambasadorëve, sepse, siç tha ai, kjo do të thotë se ai do të merrte pjesë në shpifjen e atyre njerëzve. Ai tha se nuk pret që shumica aktuale në pushtet mund të jetë mbështetje serioze për qeverinë gjatë një periudhe katër-vjeçare dhe se ai beson se Mali i Zi do të përballet me nevojën për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

SHARE