Produkti që Mbron Shëndetin e Flokut – Si ta Përdorni

Majoneza është një nga salcat më të përdorura në botë.

Kohët e fundit, industria ushqimore po prodhon variante me pak yndyrë dhe me përbërës natyralë në përpjekje për ta vendosur majonezën në listën e ushqimeve të shëndetshme

Studimet thonë se ajo ka disa vlera shëndetësore për organizmin, gjithmonë nëse nuk e teproni me të.

Sipas tyre, majoneza është e pasur me vitaminë E dhe acide yndyrore omega-3 që e mbajnë zemrën të shëndetshme dhe parandalojnë goditjet e ndrhyshme.

Pa dyshim që majoneza ka shumë yndyrë, por kjo nuk do të thotë që duhet ta hiqni një herë e përgjithmonë nga menuja ushqimore.

Majoneza ka edhe vitaminat A, D, E dhe K të cilat treten në yndyrë.

Yndyrnat tek majoneza janë të pangopura dhe ndihmojnë në përthithjen e ushqyesve dhe uljen e kolesterolit në gjak.

Majoneza rekomandohet të përdoret edhe në maska flokësh, sidomos për flokë të thatë.

Si Të Përdorni Majonezën Për Zbutjen e Flokëve

Njerëzit që duan të zbusin flokun dhe ta mbajnë atë nën kontroll, duhet të përdorni majonezën si një maskë të shkëlqyer.

Ajo përmban një antioksidant të fuqishëm që i jep flokut forcë, shkëlqim dhe volum.

Siç e thamë edhe më lart, majoneza është mirëbërëse për flokë të thatë e të dëmtuar.

Për këtë maskë ju nevojiten gjysëm filxhan çaji me majonezë me yndyrë të plotë.

Rriheni majonezën deri sa të bëhet e butë si push.

Flokët duhet të jenë të lagur.

Lyejini ato me majonezë në të gjithë gjatësinë e tyre dhe përqendrohuni tek zonat e dëmtuara të flokëve.

Më pas mbështilleni kokën me një kapuç plastik për 30 minuta.

Flokun duhet ta shpëlani me ujë të ftohtë dhe më pas ta lani me shampo si zakonisht.

Trajtimi me majonezë është tejet i rekomanduar nga stilistët më në zë të flokëve dhe mund të bëëhet krejt lehtë në shtëpi./AgroWeb.org

SHARE