DILEMA E BALLKANIT PERËNDIMOR PËR SAMITIN E BE-së

epa10002063 (L-R) Chairman of the Council of Ministers of Bosnia and Herzegovina Zoran Tegeltija, President of Serbia Aleksandar Vucic, North Macedonia's Prime Minister Dimitar Kovacevski, Prime Minister of Albania Edi Rama and Prime Minister of Montenegro Dritan Abazovic attend the joint press conference during the Open Balkan Summit in Ohrid, Republic of North Macedonia, 08 June 2022. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

3 liderat e Open Balkan, kryeministri Rama, presidenti Vuçiç dhe kreu i qeverisë së Maqedonisë së Veriut kanë diskutuar mbi ftesën e bërë nga liderët e BE për t’ju bashkuar Samitit të 23 dhe 24 Qershorit në Bruksel. Por ata ende nuk kanë marrë një vendim përfundimtar për t’ju bashkuar tryezës së krerëve të vendeve anëtare të Unionit. Edi Rama ka shkruar në Twitter mbi diskutimin me Vuçiçin dhe Kovaçeskin dhe parashikon atë që do të ndodhë në atë samit mbi fatin e antarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. “Duket se një tjetër “ JO, Na vjen keq” do të jetë ajo që do të dëgjojmë në fund.I gjithë Unioni i rrëmbyer nga Bullgaria nuk është një spektakël i mirë për t’u parë! Çfarë të bëjmë atje? 

SHARE