Nuanca ideale e buzëkuqit fshihet në ngjyrën e mollëzave të gishtave tuaj

Nëse keni nevojë për një buzëkuq që nuk do të hiqet kur hani dhe pini dhe do të duket i përsosur gjatë gjithë ditës, kërkoni versione mat ose të qëndrueshme, dhe mbi to mund të aplikoni shkëlqim.

Përzgjedhja e gjerë e nuancave të buzëkuqve që mund t’i gjejmë në barnatore dhe dyqane të specializuara kozmetike mund të na shkaktojë ndonjëherë kokëçarje nëse përpiqemi të gjejmë ngjyrën e përsosur për veten tonë.

Në morinë e nuancave të mrekullueshme, është e lehtë të gabosh dhe të zgjedhësh atë që është e bukur në shikim të parë, por në buzë thjesht nuk i përshtatet fytyrës dhe flokëve.

Truku me të cilin mund të zgjidhni nuancën ideale rozë, e cila do të shkojë mirë me ngjyrën e lëkurës suaj, fshihet në ngjyrën e mollëzës së gishtit tuaj.

Ndërsa provoni ngjyrat, shtypni mollëzën e gishtit për ta bërë atë të skuqet. Aplikoni pak buzëkuq mbi të dhe krahasoni ngjyrën.

Kur të gjeni nuancën që përputhet më shumë me mollëzat tuaja, provojeni në buzët tuaja për të parë nëse ju përshtatet. Nëntonet që nuk i vëmë re menjëherë në buzëkuq apo shkëlqim nuk duhet të përputhen gjithmonë me tonin e lëkurës, kështu që kjo përzgjedhje ngjyrash është e lehtë dhe e shpejtë.

Nëse keni nevojë për një buzëkuq që nuk do të hiqet gjatë ngrënies dhe pirjes dhe do të duket i përsosur gjatë gjithë ditës, kërkoni versione mat ose të qëndrueshme. Mbi to mund të aplikoni shkëlqim nëse preferoni buzët me shkëlqim dhe të zhdërvjellët dhe përveç bukurisë ose shkëlqimit me ngjyrë, do të përshtaten mirë edhe shkëlqimi transparent.

Gjatë heqjes së buzëkuqve të qëndrueshëm nga buzët, përdorni një eliminuesin me bazë vaji ose vaj natyral për të shmangur dëmtimin e lëkurës së ndjeshme nga fërkimi. Përputhni nuancën e buzëve me nuancën e skuqjes për një pamje të freskët dhe një grim të njëtrajtshëm. /Telegrafi/

SHARE