Kremoze dhe e përsosur: Tortë me kokos me dredhëza

Kjo tortë jashtëzakonisht e butë përmban një mbushje veçanërisht kremoze me krem ​​djathi dhe kokosi, dhe e zbukuruar me dredhëza të freskëta. Për ne kjo është ëmbëlsira perfekte pranverore.

Nëse nuk e keni zbuluar ende kombinimin e kokosit dhe luleshtrydheve, atëherë vërtet nuk e dini se çfarë do të humbisni. Kjo ëmbëlsirë ka erë pranvere dhe do t’ju kënaqë – që në provën e parë. Edhe pse përgatitja duket e ndërlikuar, në fakt është shumë e thjeshtë nëse ndiqni udhëzimet tona të thjeshta.

Me shijet e saj të freskëta dhe plot imagjinatë, kjo tortë ndërthur dëshirën për një ëmbëlsirë të freskët, të përgatitur me fruta të stinës, me kënaqësinë e ëmbëlsirave të saponxjerrë nga furra, e cila është gati për të ofruar kënaqësi të madhe dhe një fillim të ëmbël të ditës.

Përbërësit – për brumin: 300 g miell, 50 g sheqer, 145 g gjalpë të ftohtë të grirë.

Përbërësit për kremin:

430 ml qumësht kokosi, 220 g sheqer, 50 g niseshte ushqimore, 80 g gjalpë të grirë, 125 ml lëng limoni të freskët, 2 lugë gjelle lëvore limoni të gjelbër të grirë, 6 të verdha veze.

Përbërësit – për dekorim:

500 gr dredhëza të freskëta, 2 lugë lëvore limoni të gjelbër në rripa, 2 lugë lëng limoni të gjelbër, 50 gr sheqer. 500 ml ajkë për shllag.

Përgatitja

Në një enë vendosni dredhëzat, lëngun dhe lëkurën e limonit dhe sheqerin. Përziejini dhe lëreni të marinohen. Përzieni miellin, sheqerin dhe gjalpin dhe bëni thërrimet me gishta. Shtoni gradualisht 80 ml ujë dhe ngjisheni derisa brumi të bëhet kompakt. Brumin e mbështilleni me folie alumini dhe e vendoseni në frigorifer për 30 minuta. Ngroheni furrën në 180 gradë. Hapeni brumin në trashësi 5 mm dhe mbuloni me të skajet e kallëpit të lyer me yndyrë (diametri 23 cm). Shpojeni brumin disa herë me pirun, mbulojeni me letër për pjekje dhe arra. Piqeni për 20 minuta, më pas hiqni letrën dhe arrat dhe piqini edhe për 10-15 minuta të tjera. Nxirreni dhe lëreni të ftohet. Ngrohni 250 ml qumësht kokosi dhe sheqer në një tenxhere dhe përzieni derisa të tretet sheqeri. Në qumështin e mbetur tundeni niseshtenë dhe hidheni në qumështin e nxehtë duke e përzier vazhdimisht. Ulni zjarrin, shtoni gjalpin dhe rrihni derisa gjalpi të shkrijë dhe qumështi të trashet. Shtoni lëngun e limonit dhe lëvozhgën dhe të verdhën e vezës, më pas ziejini, duke e përzier vazhdimisht, për 8-10 minuta në zjarr të ulët. Mbulojeni biskotën me krem ​​dhe lëreni në frigorifer për 2-3 orë. Dekorojini tortën dhe shërbejeni.

Ju bëftë mirë!

SHARE