Focaccia italiane: E butë, krokante dhe me rozmarinë aromatike

Provoni recetën për një focaccie italiane të shkëlqyer dhe aromatike.

Përbërësit:

500 g miell (gjysmë i butë, gjysmë i mprehtë)

1 qese maja e thatë

300 ml ujë të vakët

50 ml vaj ulliri

1 lugë e vogël sheqer

1 lugë e vogël kripë

1-2 lugë vaj ulliri

kripë deti

rozmarinë e freskët.


Përgatitja:

Përzieni miellin, majanë, sheqerin dhe kripën në një enë të madhe. Shtoni gradualisht ujin e vakët dhe vajin dhe përziejini derisa të bashkohen të gjithçka. Transferoni brumin në një sipërfaqe pune të spërkatur me miell dhe gatuajeni derisa të bëhet i lëmuar dhe elastik. E vendosni në një enë të madhe, e mbuloni me një leckë dhe e lini të qëndrojë për rreth një orë në një vend të ngrohtë derisa të dyfishohet në masë. E lyeni tepsinë me vaj ulliri, më pas vendosni brumin dhe e shtrini me duar për të mbushur të gjithë sipërfaqen e tepsisë. Në brumë bëni vija të vogla me gishta dhe hidhni vaj ulliri mbi të. Shtoni rozmarinën e grirë dhe spërkatni me kripë deti. Lëreni të bymehet për 30 minuta të tjera. E piqni në furrë të ngrohur në 220°C për rreth 15-20 minuta, derisa të marrë korja ngjyrë kafe të artë.

SHARE