Bie numri i përdoruesve të Netflix për herë të parë në më shumë se 10 vjet

Numri i abonentëve të Netflix ka rënë për herë të parë në më shumë se një dekadë.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, kompania e transmetimit humbi 200 mijë anëtarë në tre muajt e parë të vitit, tha kompania të martën.

Rëniet erdhën pasi firma ngriti çmimet në tregjet kryesore, përfshirë SHBA-në dhe Mbretërinë e Bashkuar, ndërkohë që u tërhoq nga Rusia.

Por Netflix paralajmëroi se po vijnë më shumë humbje derisa la të kuptohej se do të fillojë të godasë ndarjen e llogarive derisa shtyn të regjistrojë anëtarë të rinj.

Në një letër drejtuar aksionarëve, Netflix tha se një rritje e regjistrimeve që pa gjatë pandemisë kishte “errësuar pamjen”.

Kompania paralajmëroi investitorët se priste që dy milionë abonentë të tjerë të largoheshin në tre muajt deri në korrik. /Telegrafi/

SHARE