Disa mënyra për të reduktuar dhe parandaluar në mënyrë efektive rrudhat e ballit

Çfarë i shkakton rrudhat në ballë?

Ashtu si shumë shqetësime për kujdesin e lëkurës, mosha është padyshim faktori më i madh në zhvillimin e rrudhave të ballit. Kjo, për shkak se prodhimi i proteinave të kolagjenit dhe elastinës zvogëlohet ndërsa rritemi. Megjithatë, ka edhe fajtorë të tjerë. Shkaqet kryesor të rrudhave të ballit përfshijnë: Ekspozimi ndaj diellit UV, forca e dobët e muskujve të ballit dhe e muskujve të fytyrës, shprehi të përsëritura të fytyrës, stresi, lëkurë e thatë dhe grumbullim i qelizave të vdekura të lëkurës, zakonet e stilit të jetesës dhe gjenetika.

A mund të heqësh qafe rrudhat e ballit ?

Nuk mund të shpëtosh plotësisht nga rrudhat. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni të bëni me linja shumë të thella. Por mos u shqetësoni, ndërkohë që nuk mund t’i fshini, sigurisht që mund t’ua të minimalizoni pamjen e tyre.

Çfarë funksionon në të vërtetë për të luftuar rrudhat e ballit?

Ndërsa nuk ka asnjë zgjidhje magjike për kujdesin e lëkurës që i rregullon menjëherë për mirë rrudhat e ballit, ka disa gjëra që mund të bëni për të minimizuar pamjen e tyre dhe për të parandaluar formimin e rrudhave të reja.

Bëhu i zgjuar nga dielli

Nuk ka asgjë të keqe të argëtoheni në diell, por nëse jeni duke shkuar jashtë, sigurohuni që të aplikoni një sasi të mjaftueshme kremi kundër diellit. Ekspozimi afatgjatë ndaj rrezeve ultravjollcë (UV) të diellit nxit plakjen e parakohshme, pra shfaqjen e rrudhave.

Ekspertët këshillojnë të aplikoni krem ​​hidratues dhe krem ​​dielli me SPF 15 ose më shumë, dhe çdo ditë për të ndihmuar në ngadalësimin e efekteve të procesit të plakjes së lëkurës dhe për të zvogëluar rrezikun e vijave të imta dhe rrudhave.

Qetësohuni

Besoni apo jo, hulumtimet tregojnë se stresi i tepërt çon në formimin e linjave të holla , rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes. Kjo do të thotë që shqetësimi juaj i vazhdueshëm mund të ndikojë negativisht në rutinën tuaj kundër plakjes. Sa më i stresuar të jeni, aq më shumë kortizol (i njohur edhe si hormoni i stresit) prodhon trupi juaj. Si rezultat, qelizat e lëkurës suaj nuk plotësojnë kolagjenin natyral dhe elastinën me aq efikasitet sa duhet. (Dhe cili është fajtori më i madh pas rrudhave të ballit? Humbja e kolagjenit dhe elastinës .) Për fat të mirë, ka një sërë gjërash që mund të bëni për të reduktuar stresin dhe për të mbështetur elasticitetin e lëkurës në shtëpi. Këto aktivitete përfshijnë: meditimin, aromaterapinë, gjumi cilësor, duke u ushtruar çdo ditë dhe eksplorimi i natyrës.

Pini më shumë ujë

Të mbash veten të hidratuar në mënyrë adekuate është thelbësore për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe të gjallë.

Pa ujë të mjaftueshëm, trupi bëhet i dehidratuar dhe lëkura humbet lagështinë, duke rritur kështu gjasat që të zhvillohen linja të holla dhe rrudha. Për të mbajtur lëkurën elastike, synoni të pini të paktën tetë gota ujë në ditë.

Përdorni ‘Primer’ Fytyrë

Primeri i fytyrës nuk do t’ju shpëtojë ballin nga linjat dhe rrudhat, por do t’i bëjë ato shumë më pak të dukshme. Si funksionon? Primeri i fytyrës përgatit lëkurën gati për themel duke mjegulluar linjat e imëta dhe zbutur rrudhat, gjë që krijon iluzionin e një çehre të mëndafshtë dhe të lëmuar. 

Për të zvogëluar formimin e rrudhave, flini me shpinë. Kjo parandalon që fytyra të përplaset me jastëkun. Për më tepër, përdorni një këllëf jastëku prej mëndafshi ose saten (në krahasim me pambukun).

Dieta e ekuilibruar

Sipas ekspertëve , disa ushqime shkaktojnë inflamacion në trup, dhe ky inflamacion mund të çojë në më shumë vija të holla dhe rrudha në fytyrë. Ushqimet që janë të përpunuara, të pasura me yndyrë dhe të mbushura me sheqer dihet gjithashtu se kontribuojnë në shfaqjen e rrudhave. Përpiquni të konsumoni ushqime të shëndetshme, që janë të pasura me antioksidantë që luftojnë radikalet e lira, si vitamina C dhe vitamina D. Në këto ushqime përfshihen: Brokoli, spinaqi, avokado, boronica, salmon, vaj ulliri, bajame, thjerrëzat, çokollatë e zezë, papaja dhe patate e ëmbël.

Aplikoni retinoidë  

Standardi i artë për reduktimin e rrudhave në dermatologji, retinoidet aktuale janë derivate të vitaminës A që mbështesin qarkullimin e duhur të qelizave dhe prodhimin e kolagjenit . Duke vepruar kështu, retinoidet ndihmojnë në reduktimin e shfaqjes së rrudhave të ballit. Por, zbutja e linjave dhe rrudhave nuk është e vetmja gjë që mund të bëjnë retinoidet. Këta derivate të vitaminës A gjithashtu zbutin lëkurën, barazojnë strukturën dhe zbehin njollat ​​e errëta. Nëse kërkoni një çehre pa të meta, retinoli është për ju. 

SHARE