Pesë ushqime që rrisin imunitetin gjatë dimrit

Në dimër, është e rëndësishme ta ushqeni trupin me ushqime që forcojnë imunitetin që mund të ndihmojnë në rritjen e qelizave të bardha të gjakut dhe në luftën kundër sëmundjeve të ndryshme.

Me afrimin e dimrit, edhe preferencat ushqimore priren të ndryshojnë. Në vend të lëngjeve e sallatave, fillojmë të preferojmë supat e ngrohta, çaje bimore. Trupi duhet të bëjë punë shtesë të gjenerimit të nxehtësisë për t’u ngrohur gjatë muajve të ftohtë dhe kjo është arsyeja pse rriten shanset për të pasur ushqim të skuqur, ushqim me sheqer dhe të pashëndetshëm. Dimrat janë gjithashtu koha kur trupi bëhet më pak efikas në luftimin e viruseve dhe baktereve, kjo është arsyeja pse kemi shanse më të larta për t’u prekur nga gripi dhe infeksionet e frymëmarrjes.

Ndërkohë, këtu janë ushqimet e sugjeruara që duhet t’i përfshini në dietën tuaj dimërore:

Piper i zi

Piperi i zi forcon sistemin imunitar duke përmirësuar qelizat e bardha të gjakut në trup. Kjo erzë pikante përmban shumë komponime dhe njëra është piperina, e cila jo vetëm që mbron qelizat, por edhe përmirëson shëndetin e tretjes.

Limoni

Limoni redukton kollën ose dhimbjen e fytit ose temperaturën duke parandaluar rritjen e baktereve dhe majave duke rritur kështu imunitetin.

Xhenxhefil dhe hudhër

Kombinimi i këtyre të dyjave, jo vetëm që përmirëson shijen e pjatës, por gjithashtu përmirëson shëndetin e zorrëve me vetitë e tyre antioksiduese. Meqenëse stina e dimrit vjen me shumë viruse dhe baktere, vetitë antimikrobike të xhenxhefilit e hudhrës ndihmojnë në promovimin e një përgjigjeje të shëndetshme imune.

Agrumet

Të gjitha frutat janë të mira për të forcuar imunitetin tonë, sepse ato janë të ngarkuara me vitaminë C, fibra, antioksidantë, minerale dhe enzima të cilat prodhojnë qeliza të bardha të gjakut duke i bërë të nevojshme për të luftuar infeksionet. Ai përmirëson shëndetin e zorrëve, i cili zakonisht ndikohet në stinën e dimrit, duke promovuar kështu tretje më të mirë. Konsumimi i frutave agrume gjithashtu përmirëson strukturën e lëkurës nga të qenit e thatë dhe me luspa për të qenë më e ushqyer dhe më e lëmuar.

Peshqit

Këto burime proteinash janë gjithashtu të ngarkuara me vitaminë B, (B6 dhe B12), zink dhe acide yndyrore omega-3 të cilat rrisin prodhimin e RBC dhe WBC në trup të cilat veprojnë si një agjent mbrojtës dhe sulmojnë trupat e huaj që hyjnë në trupin e njeriut duke mbajtur një metabolizëm të lartë.

SHARE