ZGJATET PËR 2 MUAJ MARRËVESHJA PËR DRITHËRAT ME UKRAINËN

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka bërë të ditur se është zgjatur marrëveshja e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara që lejon eksportimin e grurit nga portet ukrainase në Detin e Zi.

“Dua të jap një lajm të mirë. Me përpjekjet e vendit tonë, mbështetjen e miqve tanë rusë dhe kontributin e miqve tanë ukrainas, marrëveshja “Iniciativa e Kokrrave të Detit të Zi” është zgjatur edhe për dy muaj të tjerë”, tha Erdogan.

Marrëveshja që ishte planifikuar të skadonte të enjten, do të zgjatet për dy muaj. 

“Marrëveshja e grurit është zhbllokuar dhe do të vazhdojë të jetë në fuqi deri më 18 korrik. Bota do të vazhdojë të marrë produkte ukrainase falë përpjekjeve të partnerëve tanë në marrëveshje – Turqisë dhe OKB-së”, tha Oleksandr Kubrakov, ministri ukrainas i Komuniteteve, Territoreve dhe Zhvillimit të Infrastrukturës”, ndërsa shton se  “Ne u jemi mirënjohës partnerëve tanë për qëndrimin e palëkundur dhe të fokusuar se marrëveshja duhet të vazhdojë të funksionojë dhe me kushtet e nënshkruara nga të gjitha palët”. 

SHARE