MICEV: JAVËN E ARDHSHME MOT ME DIELL DHE NGROHTË, TEMPERATURA DERI NË 23 GRADË

Në Mal të Zi sot dhe nesër do të jetë mot me diell dhe stabil, me temperaturë deri në 20 gradë në Podgoricë, ka thënë meteorologu Branko Micev. Pas motit me vranësira të hënën dhe të martën, gjatë javës së ardhshme na presin ditë të bukura dhe të ngrohta dhe temperatura në termometër do të arrijë deri në 23 gradë. Nga data 26 mars ka ndryshim moti, reshje shiu dhe bore, ka thënë Micev në programin “Mirëmëngjes Mali i Zi”.

“Sot dhe nesër zona jonë do të jetë dominuese nën ndikimin e një mase të ngrohtë ajrore që vjen nga veriu i kontinentit afrikan. Presioni i ajrit do të jetë i lartë. Do të jetë kryesisht me diell, relativisht i ngrohtë dhe i qëndrueshëm. Temperatura do të jetë disa gradë mbi mesataren. Në kryeqytet do të jetë nga 18 deri në 20 gradë”, tha meteorologu, duke shtuar se mesatarja më e lartë për këtë periudhë të vitit është 15 gradë.

Në Zhablak, lartësia e mbulesës së borës është mbi 40 cm.

Të hënën dhe të martën na pret vranësira afatshkurtër periferike.

“Ndoshta natën e së hënës dhe mëngjesin e së martës në rajonet veriore mund të presim reshje afatshkurtra të karakterit kalimtar dhe borë në male. Nga e marta deri të shtunën na pret mot me diell dhe i ngrohtë mbi mesataren. Temperatura e ajrit do të jetë në nivelin 20 deri në 23 gradë, mbi mesataren e këtij viti”, tha Micev.

Nëse nuk ka ndryshim të dukshëm të situatës meteorologjike, pritet ndryshim i kushteve të motit në datat 26, 27 dhe 28 mars, do të ketë kushte për reshje shiu dhe bore.

SHARE