Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini me çorape

Kur bëhet fjalë për të veshur çorape në shtrat, gjithçka varet nga preferencat personale. Disa nuk mund të bien në gjumë nëse nuk kanë çorape të ngrohta në këmbë, kurse të tjerët nuk mund t’i durojnë dhe shkojnë në shtrat zbathur.

Megjithatë, rezulton se gjumi me çorape mund të ketë disa pasoja më pak të këndshme, kështu që nëse jeni mësuar t’i lini ato në këmbë gjatë natës, ndoshta është koha ta rishikoni këtë shprehi.

Në vijim janë disa të dhëna se çfarë ndodh nëse vishni çorape gjatë natës:

Redukton qarkullimin e gjakut në organizëm

Çorapet sigurojnë që këmbët tona të jenë të ngrohta, gjë që mund të rrisë përkohësisht qarkullimin e gjakut. Por, nëse vishni çorape më gjatë, efekti është i kundërt, kështu që qarkullimi i gjakut zvogëlohet.

(Foto: Men’s Health)

Jeni më të prirë ndaj rrezikut të infeksioneve të lëkurës

Kushtojini vëmendje llojit të materialit nga i cili janë bërë çorapet tuaja. Materialet sintetike, të tilla si poliesteri ose najloni, nuk janë të rehatshme në lëkurë dhe nuk lejojnë që këmbët tuaja të marrin frymë.

Djersitjet e natës janë mjaft të zakonshme dhe nëse flini nën një batanije të rëndë, një mjedis i lagësht dhe i ngrohtë krijon terrenin perfekt për bakteret që mund të prekin këmbët tuaja. Nëse disa kimikate të forta, të tilla si bojëra dhe rrëshira, janë përdorur për të bërë çorapet, shanset janë të larta që të zhvilloni acarim dhe skuqje.

(Foto: Calabasas Courier)

Mund të zgjoheni me shenja të dhimbshme

Nëse shiritat elastikë që mbajnë çorapet në këmbët tuaja janë shumë të ngushta, mund të zgjoheni me shenja të dhimbshme të kuqërremta. Ashtu si çdo veshje e ngushtë, çorapet me breza të ngushtë elastikë mund të kufizojnë rrjedhën e gjakut duke shkaktuar ënjtje.

Mund të ndikojnë në temperaturën e trupit

Kur pushoni natën, organizmi vazhdon të punojë dhe shumë gjëra ndodhin gjatë gjumit. Temperatura e trupit ndryshon disa herë gjatë natës dhe ne flemë më mirë kur është më freskët. Nëse vishni çorape që nuk janë prej materialeve që marrin frymë, temperatura e trupit tuaj mund të rritet dhe ta pengojë gjumin. /Telegrafi/

SHARE