SHBA PËRFSHIHET NGA MOTI I KEQ, ANULOHEN QINDRA FLUTURIME

Shtetet e Bashkuara janë përfshirë nga moti i keq, me meteorologët që kanë paralajmëruar për reshje të shumta bore, stuhi dhe madje edhe tornado në disa zona. Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) ka paralajmëruar për stuhi me erëra të forta në pjesën më të madhe të Oklahomas perëndimore deri në Maine veriore. Sipas meteorologëve, parashikohet borë në zonat nga Oklahoma në Michigan dhe më në verilindje. Rreth 200 fluturime janë anuluar në Aeroportin Ndërkombëtar të Çikagos dhe 270 të tjera në Aeroportin Metropolitan të Detroitit. Një total prej rreth 1000 fluturimesh janë anuluar sot në SHBA.

SHARE