UKRAINA U SHPALL FITUESE E “EUROVISION 2022”,

Ukraine's Go_A performs during the final of the 65th edition of the Eurovision Song Contest 2021, at the Ahoy convention centre in Rotterdam, on May 22, 2021. (Photo by KENZO TRIBOUILLARD / AFP)

Mbrëmë u mbajt finalja e madhe e “Eurovision 2022”, ndërsa fituese u shpall Kalush Orchestra me këngën “Stefania”, përfaqësues të Ukrainës. Kënga ka qenë më e dëgjuara në YouTube ku tregon rreth situatës katastrofike të luftës në Ukrainë. Vetëm disa orë pas fitores është publikuar edhe videoklipi i këngës që rrëmbeu zemrat e publikut. Pamjet e këngës janë xhiruar në vendet e shkatërruara, ndërsa shihen fëmijë që shpëtohen nga bombardimet dhe gra të cilat kanë braktisur gjithçka për të qenë në mbrojtje të vendit të tyre.

SHARE