ZELENKSY-G20-ës: LUFTA DUHET DHE MUND TË PËRFUNDOJË TANI

epa10306407 (L-R) US President Joe Biden, India's Prime Minister Narendra Modi, Indonesia's President Joko Widodo, Italy's Prime Minister Giorgia Meloni and China's President Xi Jinping attend the G20 Leaders Summit in Bali, Indonesia, 15 November 2022. The 17th Group of Twenty (G20) Heads of State and Government Summit runs from 15 to 16 November 2022. EPA-EFE/DITA ALANGKARA / POOL

Ka ardhur koha për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, u tha Volodymyr Zelenskiy liderëve të G20-ës në një adresim përmes videos, por ai shtoi se kjo ishte e mundur vetëm nëse Rusia do të afirmonte integritetin e plotë territorial të Ukrainës. “Jam i bindur se tani është koha kur lufta shkatërruese ruse duhet dhe mund të ndalet. Ndalja e luftimeve pikërisht tani, do të shpëtonte mijëra jetë. Duke folur me Xi Jinping të Kinës dhe presidentin e SHBA Joe Biden, por jo me liderin rus Vladimir Putin, ai tha se ‘Nuk ka dhe nuk mund të ketë asnjë justifikim për shantazhin bërthamor” dhe falënderoi qartë “G19” – duke përjashtuar Rusinë, për përpjekjet e bëra në këtë drejtim. Zelenskiy akuzoi Rusinë se po përpiqet të ndërtojë një bombë radioaktive në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia që mund të shpërthejë në çdo moment. Duke folur me autoritetin e një lideri që sapo kishte rimarrë Kherson, ai tha se kur të gjitha veprimet luftarake të Rusisë të përfundonin, duhet të publikohet një dokument i negociuar që përcakton se si do të arrihet paqja. ‘Ajo marrëveshje duhet të përmbajë masa efektive për të garantuar sigurinë e ardhshme të Ukrainës, tha ai. Presidenti ukrainas tha se një marrëveshje e tillë mund të nënshkruhet në një konferencë ndërkombëtare, duke shtuar se Rusisë do t’i kërkohet të dorëzojë disa nga asetet e saj si kompensim për rindërtimin e Ukrainës.

SHARE