Tiramisu pa gluten

Receta është shumë e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë apo përbërës

Përbërësit:

• 4 biskota pa gluten,
• 4 vezë,
• 4 lugë sheqer pluhur,
• 250 g djathë mascarpone,
• 1 dcl kafe
• pak rum
• kakao

Përgatitja:

Përziejini mirë të verdhat e vezëve me sheqerin, vazhdoni përzierjen duke shtuar lugë për lugë djathin. Në fund, përzieni derisa të bëhet si një formë bore e fortë e bardhë veze.

Shtoni rumin sipas dëshirës në 1 dcl kafe të zier.

Në një enë vendosim biskotat e njomura në kafe me rum dhe më pas kremin.

Në fund e spërkasim me kakao dhe e vendosim në një vend të ftohtë që të ngurtësohen.

Këshillë: Njomni biskotat në kafe për vetëm një sekondë që të mos shkrihen. Shijojini, – transmeton Telegrafi.

SHARE