Taylor Swift, fituesja kryesore në ‘MTV EMA 2022’

Taylor Swift ishte fituesja kryesore e edicionit të sivjetmë të MTV Europe Music Awards që u mbajt të dielën mbrëma në PSD Bank Dome në Dusseldorf të Gjermanisë.

Këngëtarja amerikane fitoi katër nga çmimet kryesore: artistja më e mirë, videoja më e mirë, artistja më e mirë në zhanrin pop dhe videoja më e mirë e gjatë.

Nicki Minaj, Seventeen dhe David Guetta fituan nga dy çmime, njëri i këtij të fundit ishte për bashkëpounimin me Bebe Rexhën, “I’m Good (Blue)”, derisa Loredana Zefi triumfoi në kategorinë regjionale si artistja më e mirë zvicerane.

Lista e plotë e fituesve kryesorë në MTV EMA 2022 (duke mos i përfshirë kategoritë regjionale):

Kënga më e mirë

Bad Bunny, Chencho Corleone – “Me Porto Bonito”
Harry Styles – “As It Was”
Jack Harlow – “First Class”
Lizzo – “About Damn Time”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”
Rosalía – “Despechá”

Videoja më e mirë

BLACKPINK – “Pink Venom”
Doja Cat – “Woman”
Harry Styles – “As It Was”
Kendrick Lamar – “The Heart Part 5”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”
Taylor Swift – “All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)”

Artisti më i mirë

Adele
Beyoncé
Harry Styles
Nicki Minaj
Rosalía
Taylor Swift

Artisti i ri më i mirë

Baby Keem
Dove Cameron
Gayle
Seventeen
Stephen Sanchez
Tems

Bashkëpunimi më i mirë

Bad Bunny, Chencho Corleone – “Me Porto Bonito”
David Guetta & Bebe Rexha – “I’m Good (Blue)”
DJ Khaled ft. Drake & Lil Baby – “Staying Alive”
Megan Thee Stallion & Dua Lipa – “Sweetest Pie”
Post Malone with Doja Cat – “I Like You (A Happier Song)”
Shakira, Rauw Alejandro – “Te Felicito”
Tiësto & Ava Max – “The Motto”

Performanca më e mirë e drejtpërdrejtë

Coldplay
Ed Sheeran
Harry Styles
Kendrick Lamar
Lady Gaga
The Weeknd

Artisti më i mirë në zhanrin pop

Billie Eilish
Doja Cat
Ed Sheeran
Harry Styles
Lizzo
Taylor Swift

Më i miri në K-pop

BLACKPINK
BTS
Itzy
Lisa
Seventeen
Twice

Artisti më i mirë latin

Anitta
Bad Bunny
Becky G
J Balvin
Rosalía
Shakira

Artisti më i mirë në zhanrin elektronik

Calvin Harris
David Guetta
DJ Snake
Marshmello
Swedish House Mafia
Tiësto

Artisti më i mirë në zhanrin hip-hop

Drake
Future
Jack Harlow
Kendrick Lamar
Lil Baby
Megan Thee Stallion
Nicki Minaj

Artisti më i mirë në zhanrin rok

Foo Fighters
Liam Gallagher
Måneskin
Muse
Red Hot Chili Peppers
The Killers

Artisti më i mirë në zhanrin alternative

Gorillaz
Imagine Dragons
Panic! At The Disco
Tame Impala
Twenty One Pilots
Yungblud

Artisti më i mirë në zhanrin R&B

Chlöe
Givēon
H.E.R.
Khalid
Summer Walker
SZA

Videoja më e mirë e gjatë

Foo Fighters – “Studio 666”
Rosalía – “Motomami” (Rosalía TikTok live performance)
Stormzy – “Mel Made Me Do It”
Taylor Hawkins tribute concert, Wembley Stadium, London
Taylor Swift – “All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)”

Videoja për të mirë

Ed Sheeran – “2step” (feat. Lil Baby)
Kendrick Lamar – “The Heart Part 5”
Latto – “P*ssy”
Lizzo – “About Damn Time”
Sam Smith – “Unholy” (feat. Kim Petras)
Stromae – “Fils de joie”

Më së shumti fansa

BLACKPINK
BTS
Harry Styles
Lady Gaga
Nicki Minaj
Taylor Swift

Shtytja më e mirë

Nessa Barrett
Seventeen
Mae Muller
Gayle
Shenseea
Omar Apollo
Wet Leg
Muni Long
Doechii
Saucy Santana
Stephen Sanchez
JVKE

Performanca më e mirë Metaverse

BLACKPINK The Virtual | PUBG
BTS | Minecraft
Charli XCX | Roblox
Justin Bieber – An Interactive Virtual Experience | Wave
Twenty One Pilots Concert Experience | Roblox

/Telegrafi/

SHARE