Si të shpëtojmë nga milingonat në shtëpi?

Me motin e ngrohtë, prania në rritje e insekteve në shtëpinë dhe kopshtin tuaj po bëhet një problem.

Edhe pse milingonat zakonisht janë krejtësisht të padëmshme, askujt nuk i pëlqen t’i shohë ato në shtëpi – kështu që kemi disa këshilla si t’i shpëtoni prej tyre.

Pse milingonat pëlqejnë të hyjnë në shtëpinë tuaj?

Milingonat mund të hyjnë në shtëpinë tuaj për të gjetur një burim ushqimi. Një milingonë zbuluese do të largohet nga foleja në kërkim të ushqimit, duke lënë një gjurmë feromonesh.

Pasi të gjejë ushqimin, do të ndjekë gjurmët e kthimit, duke lënë më shumë feromone, të cilat milingonat e tjera do t’i ndjekin në kërkimin e tyre për ushqim.

Nëse kjo ndodh, mund të ketë një ushtri milingonash që vrapojnë nëpër shtëpi në kërkim të gjithçkaje, nga kokrrat e sheqerit deri te enët e pista.Lexo po ashtu:Mënyra e lehtë dhe e lirë për të larguar milingonat

Si të shpëtojmë nga milingonat?

Si gjithmonë, parandalimi është kura më e mirë. Zgjidhja më e mirë është thjesht heqja e çdo gjëje që i tërheq ato në shtëpinë tuaj.

Milingonat mund të tërhiqen nga çdo gjë, nga një pikë mjaltë në banakun e kuzhinës, te një kavanoz me reçel, apo edhe nga një lugë e pistë e mbetur në lavamanin e kuzhinës. Duke hequr tërheqjen, milingonat thjesht mund të grumbullohen dhe t’ju lënë vetëm.

Por nëse jeni të shqetësuar se milingonat do të zbresin në shtëpinë tuaj, ja çfarë duhet të bëni:

  • Ruani të gjitha ushqimet larg, në mënyrë ideale në enë hermetike, në dollapë ose në frigorifer.
  • Mos e lini ushqimin jashtë në ajër të hapur, gjithmonë mbulojeni dhe ruani nëse është e mundur.
  • Pastroni çdo derdhje të ushqimit dhe pijeve sapo të ndodhë.
  • Mbajeni shtëpinë të pastër, mos harroni të mbani të pastër edhe dollapët.
  • Lani rregullisht tasat e kafshëve shtëpiake, mbani mend se milingonat janë të pjesshme ndaj ushqimit të maceve dhe qenve!
  • Hiqni rregullisht mbeturinat tuaja.
  • Pastroni të gjithë kuzhinën tuaj me një sprej natyral, të bërë në shtëpi kundër milingonave, të bërë me një pjesë ujë dhe një pjesë uthull për të shkatërruar feromonet e tyre dhe për të paraqitur infektime.

Lexo po ashtu:Milingonat mund të përdoren për të zbuluar kancerin sepse mund të nuhasin sëmundjen si qentë, sugjeron studimi

Si të mbani larg milingonat?

Milingonat e urrejnë aromën e mentes dhe vajit të livandës, kështu që përzierja e të dyjave së bashku dhe spërkatja e saj në pikat e hyrjes si dritaret dhe dyert mund të krijojë një barrikadë kundër milingonave.

Ka disa parandalues ​​të tjerë të milingonave si kripa, shkumësi dhe kanella, por mund të mos jenë ideale nëse keni kafshë shtëpiake dhe/ose fëmijë të vegjël.

Meqenëse milingonat e zeza të kopshtit kanë më shumë gjasa të pushtojnë shtëpinë, duhet të mbani ushqimin – veçanërisht mjaltin dhe sheqerin – në enë hermetike. Një mënyrë tjetër për të mbajtur milingonat jashtë shtëpisë është t’i ndiqni milingonat përsëri në folenë e tyre për të zbuluar se si po hyjnë brenda. Pastaj thjesht mbyllni çdo vrimë me izolues, duke u kujdesur veçanërisht rreth dyerve dhe dritareve. /Telegrafi/

SHARE