7 metoda për të lehtësuar dhimbjen e veshit në kushte shtëpie

Dhimbja e veshit është një nga problemet që shkakton siklet.

Sidoqoftë, për fat të mirë ka disa mjete të thjeshta që i kemi në shtëpi dhe që mund të na ndihmojnë për lehtësimin e dhimbjeve.

Mos harroni të konsultoheni me mjekun para se t’i praktikoni.

Pse shfaqen dhimbjet e veshit

Shkaku më i zakonshëm i një dhimbjeje në vesh është otiti akut (AOM). Kjo gjendje prek kryesisht fëmijët, dhe ndodh kur tubi Eustachian është i bllokuar. Obstruksioni shkakton akumulimin e lëngjeve në zgavrën e veshit, duke rezultuar në inflamacion dhe një infeksion të veshit të mesëm. Shkaqe të tjera janë dylli i tepërt i veshit, problemet e dhëmbëve, infeksioni i sinuseve ose i fytit, dëmtimi për shkak të ndryshimeve të presionit të gjakut dhe bluarja e dhëmbëve.

Antibiotikët nuk janë gjithmonë të nevojshëm për të trajtuar dhimbjen. Disa nga burimet e shqetësimit nuk janë me origjinë bakteriale ose për shkak të infeksioneve, dhe ka disa ilaçe shtëpiake që mund të përdorni për të zvogëluar sikletin.

1. Qetësues

Disa ilaçe pa recetë mund të ndihmojnë në kontrollin e dhimbjes që lidhet me një infeksion në vesh, siç janë acetaminofeni, ibuprofeni dhe aspirina. Është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet për dozat e duhura dhe të konsultoheni me një mjek para se t’ua jepni fëmijëve dhe foshnjave, pasi ata zakonisht kanë nevojë për doza më të vogla.

2. Kompresa të ftohta ose të ngrohta

Kmpresa të ftohta ose të ngrohta mund të përdoren për të lehtësuar dhimbjen. Vendosini ato në veshin tuaj për 10 minuta në të njëjtën kohë. Mund të përdorni vetëm të ngrohta, vetëm të ftohta, ose të dyja duke i alternuar me njëra-tjetrën. Kjo metodë mund të përdoret tek të rriturit dhe fëmijët, duke pasur kujdes që të mos aplikoni akull direkt në veshët e fëmijëve. Fëmijët nuk duhet ta përdorin kurrë këtë metodë pa mbikëqyrjen e të rriturve.

3. Vaj ulliri

Edhe pse nuk ka shkencë për ta mbështetur këtë, një ilaç i rekomanduar nga opinioni popullor është vaji i ullirit. Cilësia e tij ndihmon për të zvogëluar dhimbjen e shkaktuar nga akumulimi i dyllit, pasi aplikimi i tij i drejtpërdrejtë mund të zbutë dhe eliminojë një tepricë të tij. Akademia Amerikane e Pediatrisë tregon se vendosja e disa pikave të ngrohta të vajit të ullirit në vesh mund të ketë një efekt anti-inflamator që mund të zvogëlojë dhimbjen.

4. Masazhi

Për dhimbjen e shkaktuar nga problemet me muskujt e përtypjes, provoni butësisht të masazhoni zonën duke aplikuar presion dhe duke filluar pas veshëve. Më pas lëvizni poshtë drejt qafës dhe pastaj drejt pjesës së përparme. Ky lloj masazhi mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjeve të shkaktuara nga një infeksion i veshit dhe lëngjeve të tepërta, duke parandaluar kështu që shqetësimi të përkeqësohet.

5. Pikat e veshit homeopatik

Këto pika mund të blihen në farmaci ose në internet. Ato janë bërë me ekstrakte bimore dhe janë të dobishme për uljen e presionit të shkaktuar nga dylli i veshit dhe lëngjet. Megjithatë, rekomandohet të këshilloheni me një mjek përpara se t’i përdorni tek foshnjat.

6. Xhenxhefil

Xhenxhefili mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjes falë vetive të tij aktive natyrore, si dhe faktit që është antimikrobik dhe antifungal. Thjesht aplikoni lëng xhenxhefili të ngrohtë rreth kanalit të jashtëm të veshit, pa e vendosur direkt në vesh.

7. Hudhra

Për shumë vite, hudhra është përdorur si një ndihmë për të lehtësuar dhimbjen dhe parandaluar infeksionet, falë vetive të saj anti-inflamatore dhe antimikrobiale. Për të qetësuar dhimbjen dhe sikletin, lëreni hudhrën e grimcuar në vajin e susamit për disa minuta. Pastaj aplikojeni në kanalin e veshit.

SHARE