Tavë me patate, salsice dhe speca

Tavë me patate, salsice dhe speca,super shije.

Përbërësit

 • 500 gram patate sa më të vogla
 • 1 qepë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • ¾ lugë gjelle trumzë e tharë
 • ½ lugë çaji me hudhër pluhur
 • Kripë, piper të zi
 • Salsice të tymosura
 • 2 speca me ngjyrë të ndryshme
 • Majdanoz i freskët.

Udhëzimet

 1. Patatet i lani mirë, i prisni në copa të vogla dhe i vendosni në një tavë.
 2. I marinoni me kripë, piper, hudhër pluhur, trumzë dhe vaj ulliri.
 3. I fusni në furrën e parangrohur dhe i piqni për 20 minuta në 200 gradë.
 4. Më pas i nxirrni nga furra, shtoni specat, salsicet dhe qepen .
 5. I fusni sërish në furrë për 15 minutat e fundit.
 6. I shërbeni sipër me pak majdanoz dhe i shijoni të ngrohta!
 7. Ju bëftë mir!
SHARE