Tre pastrues natyralë fytyre që mund t’i përgatisni vetë

Në vend që të blini larës fytyre të cilët asnjëherë nuk janë 100% të duhur për ju më mirë krijojini ato me produktet që keni në shtëpinë tuaj. Provoni këto receta të thjeshta për pastrimin e fytyrës nga blogerët e njohur:

Vaji i kokosit: mund të eliminojë çdo shkëlqim që shfaqet në fund të ditës. Ai ka veti natyrale antibakteriale dhe antifungale, është një hidratues efektive. Megjithatë, nëse keni lëkurë të prirur ndaj akneve, hiqni dorë nga vaji i kokosit, nëse nuk e dini që fytyra juaj mund ta tolerojë atë.

Uthulla e mollës mund të ndihmojë në rivendosjen e niveleve të peashit të lëkurës tuaj për të ndihmuar në zbutjen e çrregullimeve, parandalimin e poreve të bllokuara dhe mbajtjen e lëkurës që të bëhet tepër e thatë ose me shumë vaj.closevolume_off

Provoni: Toner natyral! Përzieni një lugë uthull molle me dy lugë ujë, dhe përziejini mirë, rekomandon “yummies.com.” Aplikojeni në një fytyrë të pastër me një top pambuku. Pasi lëkura juaj të thahet, vendoseni hidratuesin tuaj të zakonshëm të përditshëm.

Limon dhe mjaltë: Mjaltë dhe limoni së bashku janë një hidratues natyral, një kombinim i përsosur qetësues dhe pastrues fytyre natyral, shkruan living. Mjalti është natyrisht antibakterial dhe plot me antioksidantë, të cilët parandalojnë aknet dhe ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës.

Provoni: kombinoni dy lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji lëng limoni të freskët. Ngroheni në mes gishtërinjve tuaj, pastaj fërkoni fytyrën me të. Lëreni përzierjen derisa të jetë e thatë, pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

SHARE