Google po konsideron mundësinë për të prodhuar një pjesë të telefonave Pixel në Indi

Alphabet Inc po shqyrton lëvizjen e një pjese të prodhimit të telefonave Pixel në Indi pas ndërprerjeve në Kinë nga bllokimet e COVID-19 dhe tensioneve në rritje të Pekinit me Shtetet e Bashkuara, raportoi Information të hënën, duke cituar një burim.

Siç raportohet, Alphabet ka kërkuar oferta nga prodhuesit në Indi për të prodhuar midis 500,000 dhe 1 milion telefona inteligjentë Pixel, ekuivalente me 10 për qind deri në 20 për qind të prodhimit vjetor të vlerësuar për pajisjen, sipas raportit, transmeton Telegrafi.

Shefi Ekzekutiv i kompanisë, Sundar Pichai, parashikoi një plan për të prodhuar në Indi në fillim të këtij viti, por një vendim përfundimtar nuk është marrë ende, shtoi raporti. Nëse miratohet, operacionet e prodhimit në Indi do të kërkojnë ende import të komponentëve nga Kina.Reklama

Alphabet po konsideron gjithashtu Vietnamin si një bazë tjetër prodhuese, sipas Nikkei. /Telegrafi/

SHARE