BERISHAJ FITOI MEDALJE BRONZI NË SARAJEVË

Përfaqësuesja malazeze e Taekwondo-së, Andrea Berishaj, fitoi medaljen e bronztë në Lojërat Multievropiane në Sarajevë.

Juniorja si e parë ishte e lirë në turin e parë të kategorisë deri në 59 kilogramë, ndërsa në të dytin mposhti Kristina Steviq nga Serbia 2:0.

Ajo ka festuar edhe në turin e tretë ndaj kroates Kala Mixhor Kala, ndërsa në gjysmëfinale është ndalur nga Suda Alifan Urkan – Turqia.

“Pas dy raundeve ishte e barabartë 1:1, kështu që fituesi u vendos nga raundi i tretë. Berishaj gjatë rënies ka dëmtuar kyçin e këmbës dhe nuk ka arritur të fitojë finalen. Është e rëndësishme që ajo fitoi pikë të reja dhe një tjetër medalje bronzi në kampionatin E2 të Lojërave Multievropiane”, tha trajneri i Besës, Nikollë Gegaj.

Në konkurrencën e meshkujve, juniori Benan Jusufgjokaj fitoi në turin e parë të kategorisë deri në 55 kilogramë, Efea Kira nga Turqia 2:0 dhe Pont Gap me një diferencë 12 pikë në të dyja raundet.

Ai u ndal në raundin e dytë nga Todor Vasiliq nga Serbia.

“Jusufgjokaj e nisi mirë në turin e parë dhe vazhdoi kështu deri në fund, deri kur Vasiliq arriti të barazojë. Ishte 4:4, por gjyqtarët ia dhanë raundin kundërshtarit për shkak të aksionit të fundit. Në raundin e dytë ai u ndal, nuk pati asnjë sulm të vetëm. Humbi me një konkurrent që më pas fitoi vendin e parë”, tha Gegaj.

Ai tha se që nga e marta ka qenë me senioren Angjella Berishaj për përgatitje të përbashkëta në Sarajevë.

“Të ftuar në kampin e organizuar nga klubi i Sarajevës Novigrad, përveç malazezëve, ishin edhe garues nga Suedia dhe Serbia, si dhe përfaqësues të Bosnjës dhe Hercegovinës. E gjithë kjo për t’u përgatitur sa më mirë për Kampionatin Botëror në Baku në fund të majit”, tha Gegaj.

SHARE