Patëllxhanë me domate

Crostini with roasted eggplant, peppers, onions and fresh parsley on a wooden stand, selective focus.

Kjo është një recetë e mrekullueshme me patëllxhanë dhe domate të organizuara me shtresa në një tavë.

Përbërësit

  • 4 patëllxhanë.
  • 4 domate.
  • 1/2 gotë-uji vaj.
  • 1 qepë.
  • rriska buke të fërguara në gjalpë, kripë.

Udhëzimet

  1. qërojmë patëllxhanët dhe i presim në copa, në formë kubash të vegjël.
  2. Nxehim vajin në një tigan dhe skuqim qepën e prerë në rriska të holla,shtojmë edhe patëllxhanët dhe vazhdojmë skuqjen.
  3. Shtojmë domatet e qëruara, të pastruara nga farat e të ndara në copa. Perziejme për rreth gjysmë ore.
  4. Fërgojmë rriskat e bukës në gjalpë.
  5. Hedhim patëllxhanët mbi rriskat e bukës së fërguar dhe i shërbejmë.
SHARE