Makarona me kima

 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Vështirësia: E lehtë

Kur nuk ke ndonjë ide fikse se çfarë të gatuash, kjo recetë është ajo që të duhet!

Përbërësit

 • 1 pako makarona (modeli sipas dëshirës)
 • 500 gram mish të grirë viçi
 • 1 qepë e grirë imët
 • 2 thelpi hudhër
 • 4 lugë gjelle salcë domateje
 • 1 lugë kafe rigon
 • 1 filxhan çaji me djathë parmixhano
 • Kripë, piper.

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere me ujë e kripë zieni si zakonisht makaronat.
 2. Ndërkohë në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën e grirë imët dhe hudhrat.
 3. Shtoni salcën e domateve (të bërë vetë dhe e përzieni mirë)
 4. Pas 5 minutave, shtoni mishin, pak kripë, piper dhe rigon.
 5. I përzieni mirë të gjitha bashkë.
 6. Në tiganin ku keni salcën shtoni makaronat dhe i përzieni të gjitha bashkë.
 7. Shërbejeni të ngrohtë me djathin parmixhano sipër!
 8. Ju bëftë mir!
SHARE