Nuk ndalen sukseset për Bebe Rexhën dhe Ava Max – artistet shqiptare nominohen edhe në NRJ Music Awards 2022

Mbrëmja më e madhe e ndarjes së çmimeve të muzikës në Francë, NRJ Music Awards 2022, do të mbahet më 18 nëntor.

Organizatorët kanë publikuar listën e plotë të të nominuarve për edicionin 2022 të skemës prestigjioze të çmimeve.

Të nominuara në këtë mbrëmje çmimesh janë edhe dy artistet shqiptare me famë ndërkombëtare: Bebe Rexha dhe Ava Max.

Kjo e fundit garon për të fituar çmimin në kategorinë “Artistja më e mirë ndërkombëtare e vitit”.

Ndërkohë Bebe Rexha është e nominuar për dy çmime: “Kënga më e mirë e vitit” dhe “Ripërpunimi më i mirë i vitit”, për këngën e saj “I’m good (Blue)” në bashkëpunim me David Guettan.

Kujtojmë që deri më tani e vetmja artiste shqiptare që ka fituar një çmim NRJ është Dua Lipa.

Kjo është lista e plotë e nominimeve për NRJ Music Awards 2022.

ARTISTI I RI MË I MIRË FRANCEZ
Ade
Adele Castillon
Lujipeka
Lying
Piette De Maere
Yanns

ARTISTI I RI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
Burna Boy
Dermot Kennedy
Gayle
Rema
Rosalia
Sofia Carson
Yungblud

ARTISTJA MË E MIRË FRANCEZE
Aya Nakamuraµ
Amel Bent
Angela
Camellia Jordana
Clara Luciani
Izia
Juliet Armanet

ARTISTJA MË E MIRË NDËRKOMBËTARE
Adele
Anitta
Ava Max
Beyonce
Camila Cabello
Lady Gaga
Lizzo
Shakira

ARTISTI MË I MIRË FRANCEZ
Amir
Keen’V
Kendji Girac
M Pokora
Orelsan
Slimane
Soprano
Stromae
Tayc

ARTISTI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
David Guetta
Ed Sheeran
farruko
Harry Styles
Lil Nas X
The Weeknd

KËNGA MË E MIRË NDËRKOMBËTARE E VITIT
“Envolve” – Anitta
“Don’t You Worry” – Black Eyes Peas / Shakira / David Guetta
“Bam Bam” – Camila Cabello & Ed Sheeran
“I’m Good (Blue)” – David Guetta feat. Babe Rexha
“Abcdefu” – Gayle
“As It Was” – Harry Styles
“Bones” – Imagine Dragones
“Calm Down” – Rema

BASHKËPUNIMI MË I MIRË FRANCEZ I VITIT
Angèle & Damso – “Demons”
Bigflo & Oli feat. Julien Doré – “Coup de Vieux”
Dadju & Ronisia – “Toko Toko”
Orelsan feat. Skread – “Together”
Soprano & Gradur – “Venga Mi”
Zeg P feat. Hamza & SCH – “Fade Up”

BASHKËPUNIMI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR I VITIT
Black Eyes Peas/Shakira/David Guetta – “Don’t You Worry”
Camila Cabello & Ed Sheeran – “Bam Bam”
Elton John & Britney Spears – “Hold Me Closer”
Fireboy DML feat. Ed Sheeran – “Peru”
Rema & Selena Gomez – “Calm Down”
Rosalia & The Weeknd – “La Fama”

DUO/GRUPI MË I MIRË FRANCEZ
47TER
Bigflo & Oli
Indochina
Louise Attack
Black land

DUO/GRUPI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
Black Eyed Peas
blackpink
Coldplay
Imagine Dragons
Maneskin
Muse
Onerepublic

VIDEOJA MUZIKORE FRANCEZE MË E MIRË
“Know everything” – Adé
“Demons” – Angela Feat. Damso
“Coup de Vieux” – Bigflo & Oli feat. Julien Dore
“The Quest” – Orelsan
“My Love” – ​​Stromae & Camila Cabello
“Peon” – Vald feat. Orelsan

VIDEOJA MUZIKORE NDËRKOMBËTARE MË E MIRË
“Don’t You Worry” – Black Eyes Peas / Shakira / David Guetta
“Pink Venom” – Blackpink
“Let Somebody Go” – Coldplay & Selena Gomez
“As It Was” – Harry Styles
“Forget Me” – Lewis Capaldi
“About Damn Time” – Lizzo

DJ I VITIT
Boris Way
Calvin Harris
David Guetta
Feder
Kungs
Ofenbach
The Avener

HITI MË I MIRË NË RRJETET SOCIALE
“It’s Alright” – Alonzo feat. Ninho & Naps
“Doja” – Central Cee
“Emiliana” – Ckay
“Com’dab” – DJ Kayz feat. Naza & Keblack
“Middle Of The Night” – Elley Duhe
“Jiggle Jiggle” – Jason Derulo x Duke & Jones x Louis Theroux x Amelia Dimz
“Friendships” – Pascal Letoublon feat. Leony
“1,2,3” – Sofia Reyes feat. Jason Derulo & De La Ghetto
“Stroll” – Soolking & Niska

RIPËRPUNIMI MUZIKOR MË I MIRË
“We Go Yeke” – Black M
“Running up that hill” – Boris Way
“I’m Good (Blue)” – David Guetta feat. Baby Rexha
“Super Freaky Girl” – Nicki Minaj
“Suavemente” – Soolking
“Maniac” – Sound of Legend
“Tissues” – Yungblud

TURNEU MË I MIRË FRANCEZ
Clara Luciani
Grand Corps Malade
Indochina
Julien Dore
Juliet Armanet
Orelsan
Soprano. /Telegrafi/

SHARE