VUÇIQ: ASOCIACIONI I KOMUNAVE ME SHUMICË SERBE “KUSHT” PËR VAZHDIMIN E DIALOGUT ME KOSOVËN

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se vazhdimi i Procesit të Dialogut Beograd-Prishtinë varet nga themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe. 

Vuçiq në Beograd priti kryetarin e Asamblesë Kombëtare të Austrisë, Wolfgang Sobotka.

Duke bërë një deklaratë në llogarinë e tij në rrjetet sociale pas takimit me dyer të mbyllura,

Vuçiq falënderoi Austrinë për mbështetjen e saj për procesin e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian (BE). V

uçiq tha se kanë biseduar për forcimin e marrëdhënieve të ndërsjella me Austrinë dhe theksoi se janë fokusuar veçanërisht në investime.

Ai tha se kanë biseduar për procesin e dialogut Beograd-Prishtinë.

“Normalizimi i marrëdhënieve dhe vazhdimi i procesit varet nga themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe”, tha Vuçiq.

SHARE