Kalcone

 • Serviret për (persona):4 Persona
 • Koha e pregatitjes:30min
 • Koha e gatimit:40min
 • Vështirësia:E lehtë

Nje recete e shpejte per tu pergatitur dhe shume e shijshme per tu konsumuar.

Përbërësit

 • 1 ¼ filxhan uje
 • 1 luge caji kripe
 • 3 filxhane miell
 • 1 luge caji qumesht pluhur
 • 1 ½ luge gjelle sheqer
 • 2 luge caji maja
 • ¾ filxhan salce pice
 • 1 1/4 filxhan sallam I copetuar
 • 4 gr spec djeges
 • 1 ¼ filxhan djath mozzarella I copetuar
 • 2 luge gjelle gjalpe i zbutur.

Udhëzimet

 1. Hedhim ujin, kripen, miellin, pluhurin e qumeshtit, sheqerin dhe majane dhe I perziejme mire.
 2. Pasi I kemi rrahur mire e hapim masen ne tavoline ne forme drejtkendeshi. Ne nje tas te vogel perziejme bashke sallamin ,specin djeges dhe djathin mozzarella.
 3. Lyejme siperfaqen e brumit me salce pice.
 4. Bejme mbushjen me djath dhe sallam dhe e mbyllim.
 5. Siper e sperkasim me gjalpe.
 6. I pjekim per 35-40 min ne temperature 180°C.
 7. Ju befte mire!
SHARE