Biskota çaji

 • Koha e pregatitjes:15min
 • Koha e gatimit:35min
 • Vështirësia:E lehtë

Receta eshte shume e thjesht dhe shume e shpejte keshtu qe ju mund te provoni
ti pergatisni keto biskota.

Përbërësit

 • 4 gota uji miell.
 • 1 filxhan çaji sheqer.
 • 1 filxhan çaji gjalpë.
 • 2 kokrra vezë.
 • Gjysmë lugë kafeje sodë.
 • 1 filxhan kafeje kos ose ujë.
 • 2 lugë gjellë arra të grira.

Udhëzimet

 1. Ne një tas rrihen vezët me sheqer e gjalpë, pasi krijohet mase e homogjene, shtohet pak kos ose ujë dhe hidhet miell i situr dhe i përzier me pak sodë.
 2. Zihet brumi dhe hapet në petë me trashësi 4-5 mm, pritet në forma të ndryshme, ose në mungesë të formës pritet me gotë.
 3. Biskotat vendosen në një tavë të lyer me yndyrë në largësi nga njëra-tjetra, lyhen më të verdhat e vezëve dhe sipër hidhen arra të grira holle.
SHARE