Si të Përgatisni Fileto Peshku të Fërguar në Tigan

Skuqja e peshkut është një nga bazat e gatimit, njësoj si zierja e vezës apo gatimi i pilafit.

Peshku i skuqur në tigan është një alternativë shumë e shpejtë për të përgatitur një darkë të lehtë në vetëm 10 minuta.

Por përpara se të lexoni një recetë të thjeshtë të skuqjes së peshkut, është e rëndësishme të mësojmë metodën më të lehtë për të pasur një skuqje sa më të thjeshtë dhe jo problematike.

Për skuqje, është e rëndësishme që peshku të ketë në tigan hapësirën që i nevojitet.

Pra, tigani nuk duhet të mbushet shumë ndaj peshku duhet të skuqet një e nga një.

Në lidhje me tiganin, ekspertët këshillojnë përdorimin e një tigani që nuk ngjit sepse peshku ka tendencën të shpërbëhet gjatë skuqjes.

Peshqit Më Të Mirë e Të Përshtatshëm Për Skuqje

Ekspertët e AgroWeb.org këshillojnë që nëse planifikoni të keni peshk të skuqur për drekë apo për darkë të zgjidhni të duhurin sepse jo çdo peshk është i përshtatshëm për këtë mënyrë gatimi.

Peshqit më të mirë për skuqje janë:

 • Merluci,
 • Trofta
 • Barbuni
 • Sardelja
 • Frutat e detit

Fileto Peshku e Fërguar Në Tigan

Përberësit:

 • 250 gramë fileto peshku për person
 • Kripë
 • Piper
 • 2 lugë gjelle gjalpë ose vaj ulliri
 • Erëza dhe limon
 • Pas shpëlarjes me ujë të rrjedhshëm, thajeni fileton mirë nga të dyja anët

Përgatitja:

Spërkateni me kripë dhe piper.

Vendosni tiganin në zjarr dhe hidhni yndyrën e përzgjedhur.

Kur ajo të jetë e nxehur mjaftueshëm vendosni fileton dhe skuqeni për dy-tre minuta në secilën anë deri sa të marrë një ngjyrë të artë e lëkura të bëhet krokante.

Servireni peshkun menjëherë dhe shtoni erëzat tuaja të preferencës bashkë me limonin.

Peshkun mund ta servirni duke e shoqëruar me sallatë./AgroWeb.org

SHARE