Lulelakër e pjekur

Me këtë recetë, lulelakra do ju shijojë si kurrë më parë!

Përbërësit

 • 1 lulelakër me madhësi mesatare
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 4 thelpi hudhra të grimcuara
 • Kripë, piper për shije
 • 1 lugë gjelle borzilok i freskët
 • 1 lguë gjelle rigon.

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius.
 2. Në një tas të madh bashkoni vajin e ullirit, me hudhrat dhe erëzat e tjera.
 3. Brenda fusni lulelakrën e pastruar më parë dhe e lyeni gjithandej, në mënyrë që të marinohet mirë.
 4. Më pas transferojeni në një tavë dhe e lini të piqet për 15-20 minuta.
 5. E shërbeni me borzilok të freskët.
 6. Ju bëftë mir!
SHARE