Jimmy Kimmel rikthehet si prezantues në edicionin e 95-të të “Oscars”

Jimmy Kimmel është rikthyer si prezantues i edicionit të 95-të “Oscars” në 2023, duke shënuar herën e tretë të yllit në krye të ceremonisë – të cilën e bëri për herë të fundit pesë vjet më parë.

Kthimi i Kimmel u njoftua të hënën nga Glenn Weiss dhe Ricky Kirshner, producentët ekzekutivë dhe drejtuesit e shfaqjes pas ndarjes së çmimeve të Akademisë.

Prezantuesi i “Jimmy Kimmel Live” më parë drejtoi transmetimet televizive të vitit 2017 dhe 2018, i pari prej të cilëve prodhoi filmin më të mirë të famshëm “La La Land” dhe “Moonlight”.

Jimmy Kimmel (Foto: ABC)

I njëjti do të jetë së bashku me: Jerry Lewis, Steve Martin, Conrad Nagel dhe David Niven.

Të vetmit njerëz që pritën më shumë herë janë Whoopi Goldberg, Jack Lemmon (4), Johnny Carson (5), Billy Crystal (9) dhe Bob Hope (11).

“Të jesh i ftuar për të organizuar Oscar për herë të tretë është një nder i madh ose një kurth”, tha Kimmel në një deklaratë. “Sido që të jetë, i jam mirënjohës Akademisë që më pyeti kaq shpejt pasi të gjithë të mirët thanë jo”.

Rikthimi i Kimmel për “Oscar” vjen pasi prezantuesi kohët e fundit zgjati marrëveshjen e tij për të vazhduar me ABC për të paktën tre vjet të tjera, përmes sezonit të 23-të të “Jimmy Kimmel Live”.

Pakti i tij me rrjetin ishte caktuar më parë të skadonte vitin e ardhshëm.

Jimmy Kimmel (Foto: Getty Images)

“Jimmy është nikoqiri i përsosur për të na ndihmuar të njohim artistët dhe filmat e jashtëzakonshëm të Oscarit tonë të 95-të”, thanë në një deklaratë CEO i Akademisë Bill Kramer dhe presidentja e Akademisë Janet Yang.

Anëtarët ndërkohë do të votojnë për listën e filmave të këtij viti nga 12 deri në 17 janar, ndërsa nominimet zyrtare do të shpallen më 24 janar.

Jimmy Kimmel (Foto: Getty Images)

Ceremonia e 95-të “Oscar” do të mbahet të dielën, më 12 mars 2023, në Teatrin Dolby në Ovation Hollyëood dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në ABC dhe në më shumë se 200 territore në mbarë botën. /Telegrafi/

“Oscars 2023”

SHARE