Spageti me ton

Spageti me ton nje nder pjatat me te thjeshta dhe klasike me produktet e detit.

Përbërësit

 • 500 g spageti.
 • 50 g ton.
 • 100 g sardele të konservuara.
 • 2-3 domate.
 • 1/2 gotë-uji.
 • vaj.
 • 1-2 thelpinj hudhër.
 • Majdanoz.
 • kripë e piper.

Udhëzimet

 1. Grijmë peshkun ton dhe sardelet (mundësisht në grirëse elektrike).
 2. Skuqim në vaj 1-2 thelpinj hudhër të cilët pastaj i heqim nga vaji.
 3. Shtojmë domatet e grira, kripën, piperin dhe majdanozin e grirë hollë.
 4. Pas disa minutash shtojmë edhe tonin dhe sardelet, duke vazhduar skuqjen me zjarr të ngadalshëm.
 5. Ndërkohë ziejmë makaronat në ujë të vluar me kripë, i kullojmë dhe i rregullojmë me salcën e përgatitur.
SHARE