UKRAINA EVAKUON MIJËRA BANORË, PAS SHKATËRRIMIT TË DIGËS KAHOVKA

Ukraina është duke evakuuar mijëra njerëz të mërkurën, pasi sulmi në digën Kahovka ka rezultuar me vërshime të mëdha.

Dhjetëra fshatra tashmë i ka marrë uji i lumit Dnjepër, dhe ka shqetësime për katastrofë humanitare.

Uashingtoni ka paralajmëruar se shumë njerëz mund të vdesin, derisa Rusia dhe Ukraina e kanë fajësuar njëra-tjetrin për sulmin në digë.

Diga i ndan forcat ruse dhe ato ukrainase në jug të Ukrainës. Kievi ka thënë se shkatërrimi i digës – kontrollin e së cilës e ka pasur Rusia prej nisjes së luftës – ka qenë tentim i Moskës për të penguar ofensivën e shumëpritur ukrainase.

Megjithatë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se ky rast nuk do të ketë ndikim në kundërofensivë. Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, e ka mbajtur një takim urgjent të martën, me kërkesë të Rusisë dhe Ukrainës.

“Lajmet e sotme tregojnë se gjendja e njerëzve në Ukrainë vetëm sa do të përkeqësohet”, ka thënë zyrtari i lartë i OKB-së për Çështje Humanitare, Martin Griffiths.

OKB-ja ka paralajmëruar se mijëra njerëz mund të preken nga incidenti.

Njerëzit në Herson janë në kërkim të territoreve me lartësi më të madhe, teksa lumi Dnjepër shtrihet në qytet.

Autoritetet ukrainase kanë thënë se 17.000 njerëz janë evakuuar dhe një total prej 24 fshatrash janë vërshuar.

“Rreth 40.000 mijë njerëz janë në rrezik të vërshimeve”, ka thënë Prokurori i Përgjithshëm, Andriy Koston.

SHARE