Përzierja e kësaj bime mbron nga rrezatimi i celularit

Ekspozimi i tepërt përkeqëson shëndetin

Përdorimi i celularit na ekspozon ndaj rrezatimit jo të shëndetshëm dhe ekspozimi i tepërt me kalimin e kohës përkeqëson shëndetin tonë.

Por ju mund të mbroheni nga të gjitha këto rreziqe dhe probleme me rozmarinën! – transmeton Telegrafi.

Rozmarina përmban karnosol, dhe acidi karnozik i rozmarinës vepron si mbrojtje duke mbledhur mbeturinat, radikalet e lira në trup.

Rozmarina është një antioksidant që është treguar shumë efektiv në parandalimin dhe shërimin e njerëzve që janë ekspozuar ndaj rrezatimit.

Përdorimi i ujit të rozmarinës parandalon formimin e toksinave.

Përbërësit:

▪ 2 lugë çaji gjethe rozmarine të grira hollë,
▪ një gotë me ujë të valuar

Përgatitja:

Hidhni rozmarinë të freskët në një filxhan dhe derdhni ujë të vluar mbi të. Para se ta merrni “përzierja” duhet të qëndrojë për rreth 5-10 minuta.

Këshillë shtesë: Përfitoni nga rozmarina duke përzier vaj rozmarine me disa nga vajrat bazë. Fërkojeni këtë përzierje në këmbët tuaja çdo ditë. Përveç kësaj, rekomandohet inhalimi. 

/Telegrafi/

SHARE