Dëme të shumta në bregdetin e Kalifornisë pas stuhive masive

Një stuhi vdekjeprurëse ka shkaktuar dëme të shumta në Kaliforninë veriore me shira rekord përgjatë vijës bregdetare.

Dallgët e mëdha arritën nëpër shtëpi, ndërsa rrëshqitjet e dheut, gropat dhe përmbytjet u raportuan në të gjithë rajonin.

Dy vdekje u raportuan të enjten. Një vogëlush humbi jetën pasi një pemë ra në shtëpinë e tij dhe një grua 19-vjeçare humbi jetën kur u përplas me makinën e saj për shkak të rrugëve të lagështa.

Parashikimi për mot më të keq vazhdon për fundjavën dhe javën e ardhshme.

Që nga e premtja pasdite, mbi 53,000 shtëpi dhe biznese ishin pa energji elektrike pasi erërat e forta uragane rrëzuan pemë të mëdha dhe rrëzuan kabllot e energjisë.

Lagjet e San Franciskos janë ende duke u rikuperuar nga përmbytjet, ndërsa parashikuesit e motit thonë se moti më i lagësht dhe me erë po vjen në zonë.

Disave u është kërkuar të evakuojnë shtëpitë e tyre për shkak të frikës nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në faqet e kodrave. Gjithashtu është urdhëruar mbyllja e plazheve përgjatë bregdetit.

SHARE