Supë me oriz dhe kos

Të gjithë përbërësit i ke në kuzhinë, hidhi një sy recetes dhe përgatit një vakt të shëndetëshëm për te gjithë familijen.

Përbërësit

 • 1/2 gotë uji me oriz
 • 1.5 litër ujë
 • 1 vezë
 • 2 gota kos
 • 1 lugë gjelle miell
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • pak nenexhik
 • krip.

Udhëzimet

 1. Pastroni orizin dhe vendoseni të ziejë në një tenxhere me ujë.
 2. Ndërkohë në një tas përzieni mirë vezën, kosin dhe miellin.
 3. Shtoni 1 garuzhde nga lëngu i orizit (i nxehtë).
 4. Pasi e keni përzierë mirë, ia shtoni tenxheres ku keni orizin.
 5. E lini supën të marrë një valë duke e përzierë herë pas here.
 6. Rregullojeni shijen e supës me kripë sipas dëshirës.
 7. Pas 10 minutave, në një tigan skuqni gjalpin me nenexhikun dhe ia shtoni supës.
 8. I përzieni mirë, e hiqni supën nga zjarri dhe e shërbeni të ngrohtë.
 9. Ju bëftë mirë!
SHARE