Domate të mbushura

Shije fantastike

Përbërësit

  • 250 g oriz
  • 3 lugë pesto
  • 4 domate të mëdha
  • 2 kunguj të njomë
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri.

Udhëzimet

  1. Ngroheni furrën në 190C. Përzieni orizin me 2 lugë pesto. Prisni majat e domateve dhe hiqni pjesën e brendshme. Mbushni zgavrat e zbrazëta me përzierjen e orizit, duke e shtypur lehtë, më pas vendosni kapakët.
  2. Pritini kungujt në formë rrumbullake dhe lyejini me peston e mbetur dhe vajin. Përhapeni mbi një tavë pjekjeje dhe mes tyre vendosni domatet. Piqni për 20-25 minuta derisa domatet dhe kungujt e njomë të zbuten.
  3. Ju befte mire!
SHARE