Tri ngjyra buzëkuqi na bëjnë të dukemi më në moshë: Nëse jeni mbi 40 vjeç, shmangni këto nuanca

Tendencat në botën e grimit ndryshojnë, por ekspertët na kujtojnë se pavarësisht modës, është mirë të bartin atë që na shkon dhe na rri mirë.

Buzëkuqi mund të ndryshojë tërësisht dukjen, por edhe vizualisht ju bën të dukeni më e moshuar.

Artistët e grimit paralajmërojnë për ngjyrat e buzëkuqit që duhet t’i shmangim nëse nuk duam të dukemi më të moshuar, transmeton Telegrafi.

Ngjyrat e buzëkuqit që shtojnë vite:

Kafe e akullt

Në vitet ’90, kjo nuancë ishte një nga më të njohurat, por kryesisht tek gratë mbi 40 vjeç. Megjithatë, sot kjo nuancë, nëse nuk do të shkoni në një festë, konsiderohet një mëkat i vërtetë bukurie. Edhe vajzat me nuanca të ngrohta të lëkurës nuk duhet ta marrin këtë buzëkuq, sepse kjo nuancë do t’ju japë një pamje “të sëmurë”.

Rozë e zbehtë

Buzëkuqi rozë e zbehtë me shkëlqim metalik ishte në çantën e çdo vajze nën 25 vjeç. Megjithatë, grimerët pohojnë se kjo ngjyrë nuk i shkon absolutisht askujt, përveçse do t’i shtojë vitet, do ta bëjë çdo grim pa shije.

Për fat të mirë, në një moment, ato kuptuan se kjo hije, në parim, nuk i përshtatet askujt dhe e braktisën atë. Përveç faktit që një rozë e tillë do t’ju shtojë pesë vjet, ajo do ta bëjë çdo grim pa shije.

Vjollcë e errët

Tendenca e nuancave të errëta dhe ngjyrës së kumbullave, zakonisht lidhet me vjeshtën dhe dimrin. Megjithatë ekspertët tani këshillojnë t’u jepet përparësi ngjyrave të çelura, për shembull, e kuqja klasike ose korale e pasur, sepse nuancat shumë të errëta ngushtojnë vizualisht buzët, gjë që është shumë keq nëse buzët e tua nuk janë tashmë shumë të mbushura.

Gratë mbi 40 vjeç duhet të shmangin përgjithësisht buzëkuqët e errët, sepse me këtë produkt kozmetik do të “fitoni” nja dy vite të panevojshme. /Telegrafi/

SHARE