Pse duhet të hani një banane dhe gjalpë kikiriku para gjumit

Ju pret një ditë e gjatë dhe e lodhshme dhe gjumi ju është gjëja e parë që ju bie në mend, mirëpo ju nuk mund të flini dhe me orë të tëra shikoni tavanin e dhomës

Mbase kjo ju ndodh sepse nuk keni ngrënë një banane e cila do t’ju ndihmojë që të qetësoheni mjaftueshëm.

Tracy Loockwood Beckerman ka thënnë për “Well+good” përse banania dhe gjalpi i kikirikut janë mesracioni më i mirë për gjumë. Dhe gjithsesi është me rëndësi çfarë dhe si hani para se të shkoni të flini gjumë.

Në varësi të asaj që hani, gjumi dhe tretja juaj do të sillen në përputhje me të, transmeton Telegrafi.

“Nëse ushqimi juaj nuk tretet para se të shkoni në krevat, trupi juaj shpenzon kohën atëherë kur do të duhej të pushonte, për të tretur ushqimin. Niveli i ngritur i glukozës mund t’ju mbajë zgjuar”, ka thënë Tracy, duke thënë që kjo varet nga ajo se sa është i ndjeshëm trupi juaj.

Ajo është kundër sheqerit të rafinuar dhe karbohidrateve para gjumit, sepse ato mund të kontribuojnë në gjumë të dobët dhe tretje. Megjithatë, ndonjëherë truri juaj ju kërkon ta ushqeni me ëmbëlsira dhe ëmbëlsira pas një dite stresuese, sepse sheqernat dhe karbohidratet e rafinuara do t’i japin një shtytje dopamine.

Një banane me gjalpë kikiriku është një vakt që mund t’ju ndihmojë të flini më mirë. “Këta përbërës jo vetëm që janë një të shijshëm, por edhe plotësojnë shijet e njëri-tjetrit. Përveç kësaj, eksperti sugjeroi kos grek, salmon të tymosur, fara chia dhe arra për gjumë më të mirë.

“Bananet janë të pasura me kalium dhe magnez, të cilat mund të ndihmojnë muskujt tuaj të relaksohen”, shpjegoi Beckerman. Gjalpi i arrave përmban triptofan, një aminoacid që shndërrohet në serotonin në tru.

Të ngrëna së bashku, karbohidratet në banane mund ta bëjnë triptofanin më të disponueshëm për trurin tuaj dhe të rrisin aftësinë tuaj për të fjetur. Kjo delikatesë është një mrekulli e vërtetë për gjumin.

Vaji i kikirikut është jashtëzakonisht i pasur me acid oleik, i cili besohet se ndihmon në ruajtjen e niveleve të kolesterolit të mirë (HDL) dhe presionit të gjakut, të cilat të dyja janë faktorë kyç në shëndetin optimal të zemrës.

Nga ana tjetër, ananasi është një burim i madh i vitaminave dhe mineraleve thelbësore. Përmbajnë një sasi të mjaftueshme fibrash, një sasi të vogël proteinash dhe yndyrash dhe janë një burim i shkëlqyer i antioksidantëve si dopamina dhe katekina.

SHARE