Tortë cokollate pa miell

Adhuruesit e cokollatës do ta dashurojnë këtë ëmbëlsirë.

Përbërësit

 • 6 lugë gjelle gjalpë
 • 220 gr çokollatë të zezë
 • 6 vezë
 • ½ filxhan sheqer
 • sheqer pluhur.

Udhëzimet

 1. Gjalpën e cokollatën shkrijini bashkë e më pas shtoni të verdhat e vezëve
 2. Të bardhët e vezëve rrahini e më pas shtoni sheqerin.
 3. Kur të jetë forcuar mjaftueshëm si masë, atëherë shtoni gradualisht masën me cokollatë, gjalpë e të verdhat e vezëve.
 4. Përziejeni mirë masën dhe zbrazeni në tepsin e ëmbëlsirave, të lyer paraprakisht me gjalpë.
 5. Piqeni në furrën e parangrohur në 140 gradë për afro 50 minuta.
 6. Sipas dëshirës, shërbejeni të spërkatur me sheqer pluhur ose me krem të rrahur qumështi.
 7. Ju bëftë mir!
SHARE