Pulë e mbushur

Një recetë e lehtë për të gjitha amvisat e reja në kuzhinë. Provojeni!

Përbërësit

 • 1 pulë e freskët
 • 1 qepë
 • 2 lugë gjelle vaj
 • 250 gr oriz
 • 500 ml lëng pule
 • 100 gr arra të thërmuara
 • 30 gr rrush i thatë
 • kripë dhe piper i zi.

Udhëzimet

 1. Pulën ziejeni në ujë të bollshëm me kripë.
 2. Qepën skuqeni në vaj derisa të zbutet.
 3. Pastaj, te qepë shtoni orizin e skuqini të gjitha bashkë për 3-4 minuta në temperaturë të ulët
 4. Orizin e skuqur zbrazeni në një tavë furre, shtojani lëngun e pulës. Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të shterojë i gjithë lëngu. (afro 25 minuta)
 5. Më pas, orizin largojeni nga furra, shtoni rrushin e arrat,me këtë masë mbusheni pulën e zier.
 6. Rregullojeni me kripë e piper.
 7. Pulën e mbushur vendoseni në furrën e nxehtë dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 10-15 minuta të tjera ose derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë.
 8. Ju bëftë mir.
SHARE