Doni të rrisni flokët shpejt? Bëni këtë veprim dy herë në ditë dhe do të shihni rezultate të shkëlqyera

Ëndërroni flokë më të plotë dhe më të gjatë? Ju mund të shpenzoni gjithçka për produkte për kujdesin e flokëve për ta arritur këtë, por ka një mënyrë më efektive dhe më të përballueshme për të nxitur rritjen e shëndetshme të flokëve. Duhet pak përpjekje dhe durim, por rezultatet flasin vetë. Pra, cili është sekreti? Masazhi i skalpit.

Çfarë është saktësisht masazhi i skalpit?

Një masazh i skalpit stimulon qarkullimin e gjakut në mbaresat nervore, enët e gjakut dhe muskujt në kokë përmes lëvizjeve rrethore të aplikuara me gishta ose një pajisje të specializuar për masazhimin e kokës. Ai gjeneron një ndjesi pak euforike dhe ndjenja të mirëqenies dhe relaksimit. Më së shpeshti bëhet duke përdorur vetëm majat e gishtave, por mund ta bëni edhe duke përdorur një mjet masazhues.closevolume_off

A ndihmojnë masazhet e skalpit në rritjen e flokëve?

Masazhet e skalpit relaksojnë trupin dhe mendjen tuaj duke lehtësuar tensionin dhe stresin, qoftë edhe vetëm për një moment. Por kjo nuk është e gjitha. Masazhet e rregullta të kokës janë treguar se promovojnë gjithashtu rritjen e flokëve. Këtu janë përfitimet e shumta të masazheve të kokës dhe një shpjegim se si ato mbështesin shëndetin e kokës.

Masazhet rrisin qarkullimin e gjakut.

Masazhet e skalpit mund të luftojnë rënien e flokëve duke ndihmuar në zgjerimin e enëve të gjakut që ndodhen nën lëkurën e kokës. Kjo lejon që më shumë oksigjen dhe gjak të rrjedhë nëpër lëkurë, duke dërguar më shumë lëndë ushqyese në folikulat e flokëve. Si rezultat, fijet e flokëve kanë më shumë gjasa të qëndrojnë të forta dhe të rriten gjatë.

Masazhet ndihmojnë për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës

Djersa, sebumi (vaji i flokëve), qelizat e vdekura të lëkurës dhe produktet për kujdesin e flokëve mund të çojnë në një lëkurë të thatë dhe një grumbullim të mbeturinave që bllokojnë folikulat dhe ndikojnë negativisht në rritjen e flokëve. Masazhet e skalpit  ndihmojnë në heqjen e këtyre mbeturinave, duke përmirësuar mirëqenien e flokëve.

Masazhet ulin stresin

Përveç rritjes së rrjedhjes së gjakut dhe eksfolimit të lëkurës, masazhet e skalpit  lehtësojnë tensionin dhe nxisin gjumë më të mirë. Kjo ndjenjë qetësie, pra largimi i stresit ndihmon rritjen e flokëve. Kur trupi përjeton stres, ai kalon në modalitetin “lufto ose fluturo”, duke e devijuar energjinë e tij nga funksionet jo thelbësore si rritja e flokëve në funksione jetësore si frymëmarrja. Kjo mund të shkaktojë humbjen e flokëve (e njohur edhe si alopecia). Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD) , kjo gjendje është jashtëzakonisht e zakonshme dhe stresi është një nga shkaktarët e tij më të shpeshtë.

Masazhin mund ta bëni edhe duke përdorur vajra esencialë

Sa shpesh duhet të masazhoni skalpin tuaj?

Frekuenca varet nga arsyeja pse po e bëni atë. Për të nxitur  rritjen ose trashësinë e flokëve, rekomandohet dy herë në ditë . Për të reduktuar stresin dhe për të nxitur relaksimin, masazhoni kokën sa herë të keni dëshirë. Vetëm sigurohuni që të mos e fërkoni kokën fuqishëm ose me thonj të mprehtë që mund të gërvishtin lëkurën, pasi kjo mund të bëjë më shumë dëm sesa të sjellë të mira.

SHARE