Pulë e Pjekur me Gjalpë dhe Hudhra

Tavat e përgatitura në furrë janë gjithnjë një mënyrë e mirë për të kaluar vaktet.

Kjo pasi janë shumë të pasura me shije, aromë dhe shëndet.

Gatimet me pulë janë gjithashtu të famshme për shijen dhe alternativat e shëndetëshme që ofrojnë.

Në këtë larmishmëri recetash me të preferuarat janë gjithnjë ato të thjeshtat dhe me plot shije.

Në këtë recetë AgroWeb.org ju tregon përgatitjen e pulës në tavë me salcë limoni, gjalpë e hudhra.

Për t’a realizuar atë ndiqni hap pas hapi si më poshtë këshillat e AgroWeb.

Përbërësit

  • 5 gjokse pule
  • 6 lugë gjelle gjalpë i freskët pa kripë
  • 2 limona
  • 125ml pana
  • 125 ml qumësht
  • 3-4 thelpi hudhër
  • gjysmë luge çaji kripë
  • 1 lugë gjelle niseshte
  • 1 lugë çaji piper i zi i bluar

Përgatitja

Në një tigan të thellë apo tenxhere hidhni gjalpin të shkrijë në nxehtësi mesatare.

Më pas shtoni filetot e pulës, kripën, piperin e zi të bluar dhe lëreni në zjarr për 4-6 minuta.

Ndërkohë AgroWeb.org ju këshillon të shtrydhni lëngun e limonave duke grirë dhe pak nga lëkura e tyre brenda.

Zgjidhni një tavë në të cilën do të piqni pulën dhe shtroni filetot njëra pas tjetrës.

Më pas hidhni lëngun e limonit, hudhrën e grirë.

Sigurohuni t’a lyeni mirë mishin me lëngun e limonit dhe të shtoni mjfatueshëm lëkurë limoni për sa më shumë shije dhe aromë.

Ndërkohë në një enë përzieni qumështin, panën e gatimit dhe niseshtenë dhe hidhjani pulës sipër.

Vendoseni në furrë me nxehtësi 180 gradë për rreth 20 -25 minuta.

Kur filetot të kenë marrë pamje të kuqe të artë nxirrini nga furra dhe spërkatini sërisht me salcën e krijuar.

Shërbejeni këtë pjatë të ngrohtë duke i shtuar edhe pak rozmarinë sipër sipas dëshirës.

Shoqërohet në mënyrë fantastike me sallata të freskëta të stinës, salca të ndryshme por edhe turshi të përgatitura vetë në shtëpi./AgroWeb.org

SHARE