Nëse keni uri para gjumit, dietologët këshillojnë këto ushqime

Pavarësisht nëse qëndrojmë zgjuar më vonë se sa duhet, kemi një darkë të varfër ose jemi të uritur pa ndonjë arsye të veçantë, shumë prej nesh përfundojnë duke dashur të hanë meze të lehtë para gjumit

Nëse e dini se do të dëshironi ushqime të lehta të natës vonë, çfarë duhet të kërkoni? Këtë e këshillojnë nutricionistët, shkruan HuffPost.

Arra

Sipas Tracy Lockwood Beckerman, një dietologe e regjistruar, një nxitim i stomakut gjatë natës është një mënyrë që trupi juaj t’ju tregojë se dëshiron më shumë kalori dhe lëndë ushqyese. Prandaj, duhet të përpiqeni të hani ushqime që përmbajnë më shumë vlera ushqyese. Kjo është ajo që i bën arrat një opsion kaq të shkëlqyeshëm.

Banane

Përveçse janë të shijshme, bananet në fakt mund t’ju ndihmojnë të bini në gjumë. “Bananet përmbajnë kalium, i cili është një relaksues natyral i muskujve dhe ndihmon për gjumë të mirë”, tha Beckerman. “Ato përmbajnë gjithashtu triptofan, i cili jo vetëm përmirëson disponimin, por edhe qetëson trupin dhe e ndihmon atë të flejë”.

Çokollatë me arra

Le të jemi të sinqertë – shumica prej nesh dëshirojnë diçka të ëmbël para gjumit. Kështu që ne e mirëpresim këtë këshillë me një buzëqeshje. Beckerman thotë: “Nuk mund të gaboni me çokollatën e zezë dhe arrat për të kënaqur urinë para gjumit, falë proteinave që stabilizojnë gjakun dhe yndyrave të shëndetshme që vijnë nga arrat. Çokollata e zezë është gjithashtu sasia e duhur e ëmbëlsirave.”

Kos grek me bajame dhe manaferra

Nëse jeni të gatshëm të bëni pak përpjekje për t’u përgatitur, dietologia e regjistruar Abby Vichill rekomandon kos grek me bajame dhe manaferra. “Ky është një opsion i shkëlqyeshëm sepse përmban një raport të mirë të proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave,” tha ajo.

Tortë me oriz me gjalpë kikiriku

Vichill thotë se ky është një tjetër rosticeri i shkëlqyeshëm para gjumit, pasi gjalpi i kikirikut përmban proteina dhe yndyrë, dhe ëmbëlsirat e orizit përmbajnë karbohidrate dhe është e mrekullueshme për të ruajtur ekuilibrin e sheqerit në gjak gjatë natës.

/Telegrafi/

SHARE