Mungesa nuk i prek ata – Lexus theu rekordin

Lexus përmirësoi shitjet me gjashtë për qind vitin e kaluar, pothuajse duke tejkaluar rezultatin më të mirë në histori.

Si pjesë e raportit vjetor, divizioni luksoz i Toyotas raportoi se shitjet totale në vitin 2021 u rritën në 760,012 automjete. Qarku udhëhiqet nga Amerika e Veriut, ku Lexus ka avancuar 12 për qind (332 mijë), kryesisht falë një numri të madh dërgesash të kryqëzimeve RX dhe NX dhe sedanëve ES.

Në Shtetet e Bashkuara, prodhuesi japonez është në vendin e tretë midis markave premium, pas BMW dhe Tesla. Kina është tregu i dytë më i madh për Lexus, me një rritje prej një për qind (227 mijë). Në të njëjtën kohë, ky është rezultati më i mirë i markës japoneze në vendin më të populluar në botë. Në Evropë, përparimi ishte dy për qind (72 mijë).

Shitjet globale të automjeteve të elektrizuara të Lexus ishin 10 për qind më të mira se 260,000 njësitë më të mira ndonjëherë. Megjithatë, i vetmi automjet i markës me bateri të pastër, UX300e, u shit në vetëm 5800 kopje.

Nga ana tjetër, hibridet kanë bërë një pjesë të madhe të punës, siç kanë bërë crossoveret. Modelet me largësi të rritur nga toka llogaritën shitjet prej 495,664 njësive, që është afërsisht 65 për qind e totalit të shitjeve botërore të markës premium japoneze.

“Ne shfrytëzuam plotësisht inventarin e SHBA-së. Ndërsa po bëhej gjithnjë e më pak, kishte ende një kërkesë për Lexus”, thotë Cuji.

/Telegrafi/

SHARE