Ushqimet më të Mira për të Mbajtur Tensionin nën Kontroll

Një nga këshillat më të vyera që mund të japë një mjek kundër uljes së tensionit është zbatimi i një regjimi më të shëndetshëm ushqimor.

Ky i fundit përbëhet nga fruta dhe perime, drithëra të plota, peshk, shpendë, legume, arrorë dhe produkte bulmeti me pak yndyrë.

Barishtet

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, konsumi i kripës rrit etjen dhe bashkë me të edhe tensionin e gjakut.

Hani më shumë barishte si spinaq, brokoli apo lakra për të marrë më shumë kalium.

Ky mineral largon kripën e tepërt nga organizmi dhe qetëson enët e gjakut.

Frutat E Pyllit

Frutat e pyllit janë të pasura me përbërës natyralë që lehtësojnë punën e enëve të gjakut.

Këto përbërës i zgjerojnë ato dhe qarkullimi i gjakut është më i lehtë.

Kosi

Kosi me pak yndyrë ofron shumë kalçium për organizmin.

Ai qetëson enët e gjakut dhe i qetëson ato kur nevojitet.

Peshku

Salmoni, sardelet dhe skumbria janë të pasura me acide yndyrore omega-3, sipas informacioneve të AgroWeb.org.

Këto acide përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe ulin tensionin e gjakut.

Farat

Farat e linit, të kungullit apo lulediellit mund të përfshihen në sallata, kos apo tërshërë.

Ato janë shumë të mira për tensionin e gjakut sepse përmbajnë magnez.

Tërshëra

Ky drith është i pasur me fibër që mban tensionin e gjakut nën kontroll.

Për më tepër, tërshëra rekomandohet edhe kundër mbipeshës.

Panxhari

Pirja e dy gotave me lëng panxhari dhe molle e ul tensionin sistolik të gjakut në pak orë.

Panxhari dhe gjethet e tij janë shumë të pasur me kalium, një mineral  i dobishëm për zemrën.

AgroWeb.org rekomandon ta përfshini në sallata të ndryshme.

Hudhra

Përbërësit natyralë të hudhrës zgjerojnë enët e gjakut dhe e ndihmojnë zemrën të kryejë detyrën e saj.

Hudhra është shumë e mirë për uljen e tensionit të gjakut.

Fistikët

Këto arrorë janë plot me yndyrna të shëndetshme që i bëjnë mirë zemrës.

Fistikët janë shumë efikasë në uljen e tensionit të gjakut.

Shega

Lëngu  i shegës është i pasur me fibër dhe shumë minerale që mbajnë nën fre tensionin e gjakut.

Ky frut i bën shumë mirë zemrës por edhe sistemit tretës.

Vaji I Ullirit

Ky vaj është plot e për plot me antioksidantë që ruajnë elasticitetin e enëve të gjakut.

Përdorimi i përditshëm i vajit të ullirit është një zgjedhje e mençur në dobi të shëndetit.

Legumet

Qiqrat, thjerëzat, fasulet ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut.

Për më tepër, ato janë të pasura me fibër dhe shmangin sëmundjet koronare.

Çokollata E Zezë

Çokollata e zezë përmban antioksidantë që zgjerojnë enët e gjakut.

Në këtë mënyrë ato ulin tensionin e gjakut.

Masa Shtesë Kundër Tensionit Të Gjakut

Përpos regjimit të shëndetshëm, njeriu duhet të humbasë në peshë, të kryejë aktivitet fizik dhe të marrë medikamentet që rekomandohen nga mjeku./AgroWeb.org

SHARE