Hera e parë që shkoni në palestër, ja si duhet të veproni nëse doni vërtet ta shijoni përvojën!

Nëse sapo keni marrë një vendim për të nisur palestrën, kjo mund të jetë frikësuese, veçanërisht për ata që janë herë të parë. E gjeni veten të rrethuar nga pajisje, tinguj dhe aroma të panjohura, dhe pyesni veten, “çfarë duhet të bëj?” Hera juaj e parë në palestër mund të jetë e frikshme, dhe shumë njerëz përfundojnë duke e menduar ta lënë para se të fillojnë me të vërtetë.

Ne nuk duam që ju ta bëni këtë. Kur futen në palestër për herë të parë, disa njerëz presin që të fillojnë menjëherë stërvitje intensive. Kjo nuk është realiste. Këshilla jonë është të përqendroheni në disa lëvizje natyrale për të filluar. Por, nëse doni të shijoni vërtet përvojën dhe të ktheheni të nesërmen gati për më shumë, atëherë përqendrohuni në atë që trupi juaj tashmë mund të bëjë.

Mënyra më e mirë absolute për të fituar besim dhe njohuri në palestër është të punosh me një nga trajnerët e fitnesit. Një trajner fitnesi jo vetëm që do t’ju tregojë se si funksionon gjithçka në palestër, por ai do t’ju tregojë se si funksionon trupi juaj.

Le të shohim se si mund të filloni vetë:

Provoni të hipni në një biçikletë për 10 minutat e para për t’u ngrohur. Merrni këtë kohë për të parë përreth dhe mbani mend atë që keni mësuar gjatë turneut tuaj në palestër. Pasi të ndiheni paksa të ngrohtë dhe djersa fillon të dalë në sipërfaqen e lëkurës tuaj, jeni gati të provoni disa lëvizje fillestare.

Ju nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para për të qenë gati për një stërvitje. Për të mbuluar bazat, do t’ju duhet:

  • Veshje të rehatshme – mendoni të jetë elastike dhe me frymëmarrje.
  • Një shishe uji – shishet me shishe funksionojnë shumë mirë nëse jeni duke vrapuar në rutine ose në një klasë gjimnastike. Ose mund të shkoni për një shishe të izoluar nëse dëshironi që uji juaj të qëndrojë i ftohtë.
  • Një peshqir – një peshqir i thjeshtë i bardhë palestre, ose peshqir dore do t’ju bëjë punë.

Nëse është hera juaj e parë në palestër, një nga hapat më të rëndësishëm është të orientoheni me mjedisin tuaj. Anëtarët e stafit të palestrës janë aty për t’ju bërë të ndiheni rehat. Gjëja e fundit që secili prej nesh dëshiron të shohë është një anëtar që dekurajohet dhe heq dorë nga udhëtimi i tij i fitnesit thjesht sepse ndihet i dërrmuar.

Fokusoni

Gjëja më e mirë që mund të bëni është të përqendroheni vërtet në ndjesinë e çdo lëvizjeje dhe ushtrimi. Mësoni të dëgjoni trupin tuaj në mënyrë që të mund të synoni muskujt e duhur dhe të përfitoni sa më shumë nga ushtrimet tuaja. Na besoni, shumica e njerëzve janë shumë të zënë duke u shqetësuar për t’u gjykuar për të menduar për t’ju gjykuar. Palestra është një hapësirë e sigurt.

Ngrohni muskujt

Asnjëherë mos e anashkaloni një ngrohje. Stërvitja me muskuj “të ftohtë” mund të rezultojë në dëmtim dhe lodhje. Merrni 10 minutat e para për të lëvizur trupin tuaj. Makinat kardio janë një vend i mrekullueshëm për të filluar. Provoni të bëni një shëtitje, ose vrapim të lehtë, në rutine ose lërini biçikletës një rrotullim. Çfarëdo që të zgjidhni, duhet të punoni mjaftueshëm për të rritur rrahjet e zemrës dhe për të djersitur pak para se të vazhdoni.

SHARE